Turpcu'dan, 31 Mart açıklaması

Turpcu'dan, 31 Mart açıklaması

Turpcu'dan, 31 Mart açıklaması

25 ve 26. dönem CHP Zonguldak milletvekili Şerafettin Turpcu, 31 Mart seçimlerini değerlendirdi.
Milletvekili Turpcu yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Türkiye yerel seçimlere büyük ekonomik kriz ve ona bağlı olarak yoğun işisizlik ve yoksulluk kıskacında girdi.  Zonguldakta ise kömür madenciliğindeki işsizlik başta olmak üzere Ereğlideki tersanelerin iş yapamaz hale gelmesine AKP’nin alternatif iş alanları yaratamamasından dolayı işsizlik ve büyük şehirlere göç dalgası neredeyse kaderimiz oldu. Aslında Zonguldak halkı 2015 genel seçimlerinde CHP’yi 38 yıl sonra 1. Parti yaparak AKP’ye tepkisini göstermişti. Bu aynı zamanda CHP’nin Karadenizdeki tek 1. liğiydi. 
16 Nisan 2017 referandumunda ise Zonguldakta CHP’nin başını çektiği hayır cephesi, Karadeniz’de Artvin’le birlikte başarıya ulaşan 2 ilden birisiydi. 
24 Haziran 2018 seçimlerine ve 31 Mart yerel seçimlerine giderken bizim istediğimiz tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi CHP de önseçim-eğilim yoklaması, en azından ciddi kamuoyu anketleri yapılmasıydı. Bunlar yapılmayıp adaylar genel merkeze yakınlığa-uzaklığa göre Ankaradan belirlenince CHP, ilimizde kazandığımız referandumdan sadece 14 ay sonra yapılan 24 Haziran seçimlerinde, AKP’nin doğru-dürüst hizmet etmediği Zonguldakta ve Türkiye’de %20 ye yakın oy kaybetti ve yenildi. “AKP+MHP” TBMM de çoğunluğu aldı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kaybettik. 
Yerel seçimler öncesi partimizin ilçe ve il danışma kurullarında bu yenilgilerimizin nedenlerini ve yanlışları anlattım. 
yerel seçimlere CHP’nin hep birlik içerisinde hazırlanmamızı ve bunun koşullarını da dile getirmeme rağmen parti içerisinde muhataplarımızca dikkate alınmadık, çalışmalara ortak edilmedik. Niye alınmadık derseniz, akılları sıra başarıya ortak istemiyorlardı, ama partiyi yenilgiye uğratıp Zonguldak belediyesini AKPye kaptırınca bu gün yapmaya çalıştıkları gibi başarısızlıklarına ortak arıyorlar. Halbuki 2015 seçimlerinde ve 16 Nisan 2017 referandumunda başarılı olmuş olan örgüt, 24 Haziran ve 31 Mart’ta başarısızlığa uğratılan aynı örgüttü! 
Zonguldak’ta seçimi kaybetmemizden sonra özeleştiri vermesi gerekenler başka bahanelere sığınmaya çalışıyorlar, partinin tüm kadrolarının seçimlerde seferber olmalarının yolu gönüllü birlikteliktir, bunun yolu da parti içi demokrasi yani önseçimler ve  eğilim yoklamalarıdır, sihirli formül budur. 
Siz tepeden inme olarak adayımız budur, meclis üyelerimiz de şunlardır diye partililerin önüne partililerin bir oluru olmadan koyarsanız başarıyı da tesadüflere bırakmış olursunuz. 
Zonguldak genelinde olduğu gibi adaylar tutarsa kazanırsınız, tutmazsa kaybedersiniz. 
Eğer Ereğli adayımızda Zonguldak adayımızın tespitinde olduğu gibi halkımızın değil de kişilerin isteklerine göre belirlenmiş olsaydı kesinlikle Ereğli’yi de kaybetmiş olurduk. 
Ereğli halkının yoğun baskısı ile genel merkez geri adım attı ve seçimi kazanabilecek tek aday adayı olan sayın Halil Posbıyık aday yapıldı, seçimin sonucunda bunun doğruluğu kanıtlandı. 
Zonguldak adayımız nasıl olsa halk bize oy veriyor, seçimi alırız mantığıyla tespit edildi, belediye meclisi de aynı mantıkla oluşturulunca yenilgimizin kapısı aralandı. 
CHPnin 24 Haziran genel seçimleri ve 31 Mart Zonguldak yenilgilerinin nedenleri tekrar araştırılmalı, sorumlular ve kusuru olanlar parti  örgütlerimize ve partililerimize hesap vermelidir. 
Birden fazla iddialı aday adaylarının olduğu merkezlerde eğilim yoklaması veya ciddi anketler yapabilseydik Zonguldak-Kilimli-Kozlu gibi kaybettiğimlz 
belediyeleri kaybetmeyebilirdik. 
Birde seçime 5 kala ilçe yönetimlerinin görevden alınması sürece zarar verdi. 
Sonuç olarak Zonguldak, Kilimli, Kozlu gibi ciddi kayıplarımızın yanında EREĞLİyi ve 15 yıl sonra Devreği ve 25 yıl sonra Bakacakkadıyı aldık. Belediye seçimini kazandıktan sonra CHP’yi terkedenden Saltukovanın hesabı  soruldu! 
Başarı sağladığımız beldelerimizin yanısıra iyi hazırlık yapmadığınızdan dolayı ilçe ve belde belediyelerinden kayıplarımız oldu. 
Her yenilgiden ders almamız gerekirken bunu yapamıyoruz, çünkü parti içi demokrasi ve önseçimleri kurumsal hale getiremedik, nedenleri daha geniş bir yazının konusu. Zonguldak genelinde belediye ve il genel meclisi seçimlerini kazanan tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. 
Ayrıca belediye başkanı seçilen AKP ve İYİ P’li belediye başkanlarını kutluyor halkımıza yapacakları hizmetlerde başarılar diliyorum.
AKP İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin Büyükşehir belediyeleri kaybederek 17 yıl sonunda ciddi yenilgiyle yüzleşti ( gerçi hala hazımsızlık çekiyor ya!) Bu bir gerçek ise de “AKP+ MHP” bloğunun yaşamakta olduğumuz belki de en büyük ekonomik krize rağmen hala % 52 ye yakın oy alması ve partimizin oylarının Türkiye genelinde ittifaklardan arındırdığımızda fazla artış göstermemesi de ayrıca irdelenmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 13:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nadide
Nadide - 3 yıl Önce

Şerafettin bey sizler yüzünden kaybetti zonguldak. Siz babanızın çiftliği gibi dizayn ettiniz il örgütünü, böldünüz parçaladınız genel merkezden gelen seçim paralarını bile ödetmediniz kendi adamınızla kilitleyerek tüm bunladın müsebbibi değişmişsiniz gibi konuşmayın .. bir diğer taraftan sizin kötü milletvekiliği döneminiz sonrasında alındı yine bu sonuçlar siz görevinizi iyi yapsaydınız sonuç mutlaka farklı olurdu.. neyse ki güvendiğiniz sn. İnce kanadı da sizi istemiyor dahası son yerel seçim başarısı İle kemal bey bir beş yıl daha en az koltuğunda yani sözün özü kendinize dersler çıkartın ve artıkemekliliğintadını çıkartın

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48