”Üzülmez Kültür Vadisi” için imzalar atıldı

”Üzülmez Kültür Vadisi” için imzalar atıldı

”Üzülmez Kültür Vadisi” için imzalar atıldı

Üzülmez Kültür Vadisi Güdümlü Proje Desteği Sözleşmesi İmzalandı Zonguldak İl Özel İdaresi’nin başvuru sahibi olduğu “Üzülmez Kültür Vadisi” projesine ilişkin güdümlü proje desteği sözleşmesi Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın Valisi Sayın Sinan GÜNER ile Zonguldak Valisi Sayın Erdoğan Bektaş tarafından imzalandı.

Proje kentin sosyal ve ekonomik belleğinde önemli yer edinmiş endüstri yapılarının; görsel önemlerine, dönemlerine ait niteliklerine ve şehrin endüstriyel tarihine dikkat çekilmesini sağlayarak, güncel mekânsal ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden işlevlendirilmesini, böylece atıl vaziyette olan endüstriyel yapıların toplumsal hayatın bir parçası haline getirilmesini amacıyla ön çalışmaları başlatılan projenin geliştirme çalışmaları 2018 yılında tamamlanmıştır. Proje geliştirme çalışmalarını takiben 2019 yılında proje başvurusu sunulmuş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayını müteakip 15 Mayıs 2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Proje kapsamında, Zonguldak ili Merkez ilçesi Üzülmez Mevkiinde Üzülmez Eski Lavuar Binası ve Eski Atölye Binasına işlev kazandırılması planlanmaktadır. Proje ile Zonguldak ilinde kent belleği ve kent hayatını zenginleştirmek, kentin endüstriyel mirasının deneyim turizmine kazandırılması amaçlarına hizmet edecek şekilde proje konusu alanın yeniden işlevlendirilmesi amaçlanmaktadır. Projenin başvuru sahibi Zonguldak İl Özel İdaresi olup süresi 24 aydır. Projede Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanlığı, Zonguldak Belediyesi, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü iştirakçi olarak yer almaktadır. Proje kapsamında açık otopark, kent parkı, çocuk oyun alanı, peyzaj alanları, gezi tüneli, etkinlik alanları, meydanlar, Derebaca deneyim yolu, kültür atölyesi, müze-restoran, Jeopark müzesi gibi alanlar oluşturulacaktır. Bu faaliyetler kapsamında proje toplam bütçesi 19.715.015,98 TL olup, Ajans destek tutarı 9.998.732,09 TL’dir. Proje sonucunda; • İşletmeye verilecek ticari alanlarda müze-restoran, kafeterya, sanal gerçeklik salonu, ahşap oymacılığı ve ahşap hediyelik eşya satış birimi, hediyelik eşya ve yöresel ürün gıda satış birimleri • Gençlere ve yetişkinlere yönelik etkinlik alanları, çocuk oyun parkı • Deneyim yolu ve Derebaca Maden Ocağı turizme açılacak olup kamusal etkinlik alanları oluşturulacaktır.

Proje sonrası, Jeopark ziyaretçi merkezi olarak planlanan jeopark ziyaretçi merkezi (Lavuar Binası) İl Özel İdaresinin ve ilimizde 17 belediyenin ortağı olduğu ZONTAB tarafından yönetilecektir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48