Vaka sayılarındaki artış alarm verdi!...

Koronavirüsle mücadelede alınan tedbirler büyük şehirlerde vaka sayılarının düşmesini sağlarken Anadolu'daki Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı.

Vaka sayılarındaki artış alarm verdi!...

Virüsle mücadelede alınan tedbirler büyük şehirlerde vaka sayılarını aşağıya çekerken, Anadolu’da bazı şehirlerden endişelendiren haberler geldi. Havaların ısınmasıyla evde izolasyonu gevşeten vatandaşlar, maske, sosyal mesafe gibi hayati tedbirleri de ihmal edince vaka sayıları arttı. 
9 İL TEHLİKEDE 
Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayıları alarm vermeye başladı. Bu iller için de sokağa çıkma yasağı kararı gelebilir. 
Ayrıca ekipler, toplu taşıma araçlarında, ticari taksilerde, banka ve PTT önlerinde, berberlerde sosyal mesafeye uyulması konusunda uyarıda bulunuyor. Vakaların yüzde 70’i iyileşti 
Sağlık Bakanlığı yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında son verileri açıkladı. 
“Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nda yer alan verilere göre dün 37 bin 351 test gerçekleştirildi, bunların 1704’ü pozitif çıktı. Toplam test sayısı 1 milyon 440 bin 671’e, toplam vaka 141 bin 475’e ulaştı. 
3 bin 109 kişi daha iyileşirken, Kovid-19’u yenerek taburcu olanların sayısı 98 bin 889’a yükseldi. Son 24 saatte 53 kişinin hayatını kaybetmesiyle can kaybı da 3 bin 894 oldu. 576’sı entübe olmak üzere yoğun bakımdaki hasta sayısı ise 1045. 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi Twitter hesabından “Yeni vaka sayısındaki artış öngörülebilir sınırlarda. TOPLAM VAKALARIN %70’İ İYİLEŞMİŞ DURUMDA.  Yoğun bakım hasta sayımız azalmaya devam ediyor. Maske + sosyal mesafe: Virüse karşı gücümüz bu! Risk kalabalık ortamlarda. Uzak duralım” mesajını paylaştı. 

EVDE KALIN
 Bakan Koca, ayrıca uzun sürenin ardından tekrar açılan AVM’lerin önlerinde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşları da uyardı. Twitter hesabından “Çok yakınlık normalden tez ayrılık getirir” notu ile bir fotoğraf paylaşan Koca, “Sosyal mesafe kuralına uyulmadı. Maske takmayanlara bile rastlandı. Tedbirler tam olmalı. Risk devam ediyor. Mecbur değilsek evde kalalım” uyarısında bulundu.

Polisten korona uyarısı 

polis ekipleri, sokağa çıkan vatandaşları, kent genelinde devriye gezen araçlardan yapılan anonslarla uyarıyor. Kentlerde yapılan anonslarla, “Kıymetli vatandaşlarımız koronavirüs ile mücadelemiz devam ediyor. Baharın gelmesi, havaların ısınması yanıltmasın. Salgın tehlikesi geçmiş değil. Evlerde kalmaya ve tedbirlere uymaya hep birlikte devam edelim” ikazı yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48