Yavuzyılmaz'dan norm kadro ısrarı

Yavuzyılmaz'dan norm kadro ısrarı

Yavuzyılmaz'dan norm kadro ısrarı

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Deniz Yavuzyılmaz, TTK’nın denetiminin gerçekleştirildiği komisyon toplantısında norm kadro vurgusu yaptı. TTK’da norm kadro sayısı 14 bin iken, 7 bin 136 işçinin yeraltında çalıştığını vurgulayan CHP’li Milletvekili; “Bu 11 kişi yerine sahaya 8 kişi çıkmak gibi” benzetmesinde bulundu. Norm kadronun sağlanmadan kurumun kar ve zarar olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan CHP’li Milletvekili; “Norm kadroya ulaşmadan kimse kurumdan 5 gol birden atmasını beklemesin” dedi. TTK’da çalışan özel güvenliklerin taşeron olarak çalıştığını ve kadroya geçemediğini söyleyen CHP’li Yavuzyılmaz, ”Eşit işe eşit ücret” talebi olan işçilerin sorunlarına da çözüm istedi…
Yavuzyılmaz’ın konuşması şöyle:

Norm Kadro İşçi Sayısını Sağlayınca Kar-Zarar Konuşulsun

“Türkiye Taşkömürü Kurumunu bugün komisyonda değerlendireceğiz ama benim, siz vekillerimizden ricam, kuruma dair gerçek bir değerlendirmeyi yapabilmek için Türkiye Taşkömürü Kurumunun tam kadro çalışıyor olması gerektiğinden hareketle değerlendirme yapılması... “Yok, 1.000 işçi aldık, 1.500 işçi aldık...” Yani Zonguldak halkı açısından bunlar, inanın, çok kabul edilebilir rakamlar değil. Norm kadrodaki işçi sayısını ne zaman yakalarsak o gün oturalım; TTK'nın kârını, zararını konuşalım.”

Norm Kadroya Ulaşmadan Kimse Kurumdan 5 Gol Birden Beklemesin!

“Yani kurumda 7.136 tane yer altı işçisi var ve bu işçi sayısı ile kurumun karı zararı sağlıklı olarak değerlendirilemez. Norm kadro; yani bizim sahaya çıkaracağımız -futbol terimiyle- ilk 11'e karşılık gelen sayı  14 bin dir. Siz 7.136 yer altı işçisiyle üretim yaparsanız, yani sahaya 11 kişi ile değil 8 kişi çıkarsanız; o zaman rekabet etmeniz de zor olur, takımdan verim almanız da zor olur. Bizim 14 bin norm kadroya ulaşmamız gerekli. Norm kadroya ulaşmadan kimse kurumdan da 5 gol birden atmasını beklememelidir.”

Eşit İşe Eşit Ücret!

“Kurumda çalışan özel güvenlik görevlilerimiz var. 188 özel güvenliğin taşerondan kadroya geçişleri yapılmadı. TTK’da ayrıca eşit işe eşit ücret talebi olan işçilerimiz var. Türkiye Taşkömürü Kurumundaki bu haklı talepleri olan işçiler, ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorlar ve Türkiye’deki diğer işçilere göre en alt tabakada yer alıyorlar. Sosyal yardım, çeşitli giderlerine katkı payı bakımından da en aşağı tabakadalar. Bu doğrultuda Türkiye’de de 60 bin işçinin beklentisi var, eşit işe eşit ücret diye talepleri var. Bizde olanlar yaklaşık 700 ile bin arasında, bu 60 binin en alt seviyesindeler.”

Özel Güvenliklere Kadro Talebi

“Gerçekten aynı, buna benzer durumda özel güvenlik görevlilerimiz de var. Birçok sektör kadroya geçerken bu arkadaşlarımız geçemedi. Siz her gün bu çalışanlara selam vererek kuruma giriyorsunuz, selam vererek çıkıyorsunuz. Tamamen bir demoralize olma durumu, bu haksızlığı yaşayan hem özel güvenlikler açısından, hemde bu durumu gören bilen tüm kurum çalışanları için. Bu konuda sizin de gerekli girişimlerinizi, görüş beyanlarınızı yetkililere acilen aktarmanızı çok zaruri buluyorum. Çünkü bu arkadaşlarımızın yaptıkları işleri önemsemeliyiz diye düşünüyorum yani özel güvenlik görevlisi deyip geçmemek gerekli. Adı üzerinde, gerçekten görevini iyi ifa eden herkes vatanına, milletine bir hizmette bulunmuş olur; bunun küçüğü, büyüğü yok. İşini en iyi yapan kişi, bu doğrultuda hakkını da almalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 01:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48