Yavuzyılmaz: Kilimli Ulaşımı Çözümsüz Değil..

Yavuzyılmaz: Kilimli Ulaşımı Çözümsüz Değil..

Yavuzyılmaz: Kilimli Ulaşımı Çözümsüz Değil..

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Deniz Yavuzyılmaz, yapımı büyük ölçüde biten Kilimli-Uzunkum Sahil Yolu'nda incelemelerde bulundu. CHP Kilimli İlçe Başkanı Filiz Karademir ve ilçe yöneticilerinin de incelemeler sırasında eşlik ettiği Yavuzyılmaz, Kilimli'den tünel girişinden başlayarak; tünellerin ve yolların durumunu, zemini, asfalt yapısını ve sahil dolgusunu Uzunkum çıkışına kadar ayrıntılı olarak inceledi. Yavuzyılmaz yaptığı saha çalışmasının ardından; tüneller ve yollardaki asfaltlama işlemlerinin büyük ölçüde tamamlandığını, büyük bütçeler gerekmeden en azından yolun bir güzergahının, bu güzergaha yapılması planlanan viyadük inşaatı başlayana kadar, kullanıma açılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Doğaya zarar verilerek yapılan buna benzer sahil yolları projelerini uygun bulmadıklarını ancak buradaki yol inşaatına bu kadar yatırımın yapılıp atıl olarak bekletilmesinin devlet kaynaklarının boşa harcandığı kanaati uyandırdığını ifade eden Yavuyılmaz, incelemelerinin neticesinde konuyu Karayolları Bölge Müdürü, Zonguldak İl Emniyet Müdürü, Zonguldak Valisi ve Kilimli Belediye Başkanı ile görüşerek bu güzergaha yapılması planlanan viyadük inşaatı başlayana kadarki sürede yolun kullanım durumunun çözüme kavuşması için koordinasyon sağlayacağını belirtti.

Yavuzyılmaz'ın açıklaması şöyle; "Kilimli-Uzunkum arasını 5dk'ya indirecek olan 3km uzunluğundaki sahil yolunda incelemelerde bulunduk.

Bu yol üzerinde bulunan tünellerin tamamlanma oranı %95 seviyesindedir.

Buradaki projede yer alan duble yolun bir güzergahının işlerinin tamamlanması için hatırı sayılır bir ödenek gerekmemektedir. Birkaç iş makinasıyla yol temizlenerek ve bazı güvenlik tedbirleri alınarak trafiğe açılabilecek durumdadır.

İki güzergahtan denize yakın olanının, denizdeki dalga ve fırtınalardan etkilenme olasılığı nedeniyle kapalı tutulabilmesi veya fırtına durumları öncesinde güzergahların her ikisinin de kapalı tutularak, mevcut Kilimli yolunun kullanılması mümkündür."

Yola viyadük yapılmasının ekolojik bir zorunluluk olduğunu belirten Yavuzyılmaz, viyadük yapılana kadar yolun bu halinin kullanılabilinir bir duruma getirilmesini belirterek; "Bu yola ileriki yıllarda yapılması ihtimal dahilinde olan ve yol sebebiyle doğaya daha fazla zarar verilmemesi için mutlaka yapılması gereken viyadüklerin, ekonomik kriz nedeniyle kısa ve orta vadede yapılması mümkün olmadığı için; tamamlanma oranı bu kadar yüksek bir yolun, milyonlarca TL'lik bir yatırımın atıl vaziyette, geleceği belirsiz bir halde bırakılması ülke kaynaklarımızın boşa kullanıldığı kanaatini oluşturmaktadır.

Bu güzergaha yapılması planlanan viyadük inşaatı başlayana kadar ki sürede yolun kullanım durumunun çözüme kavuşması için konuyu Sayın Valimiz, Karayolları Bölge Müdürümüz, Kilimli Belediye Başkanımız ve Emniyet Müdürümüzle istişare ederek gerekli adımlarımızı atacağız.

Saha çalışmamızda emeği geçen CHP Kilimli İlçe Başkanımıza ve İlçe yönetimimize teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı, Sinan Çerçioğlu

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 20:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan
Serkan - 4 yıl Önce

Sayın vekilim normal yolumuz kalmadıki kestirme yolla uğraşıyoruz

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48