Yavuzyılmaz, koronavirüse karşı TTK'yı uyardı...

Yavuzyılmaz, koronavirüse karşı TTK'yı uyardı, tedbir önerdi

Yavuzyılmaz, koronavirüse karşı TTK'yı uyardı...

Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken, virüs bazı meslek grupları için daha fazla tehdit oluşturmaya devam ediyor. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, ‘koronavirüs salgınında en riskli meslek grupları arasında madencilerin yer aldığını’ söyleyerek, koronavirüs salgınına karşı Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) daha kapsamlı tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

Milletvekili, “maden işçilerimizin çalışma koşulları ve mesleki sağlık riskleri düşünüldüğünde, virüse salgınına karşı son derece tehlikeli bir durum ortaya çıkmaktadır” diyerek, birçok kuruluşta olduğu gibi işçilerin mesai başı ve sonlarında virüsün ilk belirtisi olan ateşlerinin ölçülerek kontrollerinin yapılması gerektiğini söyledi. 

Yavuzyılmaz, sosyal medya hesaplarından paylaştığı mesajında şu ifadelere yer verdi: 

''Koronavirüs salgını ülkemizde de hızla ilerlemektedir. Koronavirüs salgınında en riskli meslek grupları arasında madencilerimiz yer almaktadır. 

Bilindiği üzere madencilerimiz mesleki olarak son derece zorlu çalışma koşullarında mesleğini icra etmektedir. 

Madencilerimizin gruplar halinde çalışmak durumunda olması, madene iniş / çıkıştan, soyunma odalarına kadar hep beraber, yakın fiziki mesafelerde bulunmaları ve bunların yanında hijyen eksiklikleri, kapalı ortam koşulları gibi faktörler göze alındığında, bu salgının ilerleyişi için son derece tehlikeli bir durum ortaya çıkmaktadır!

Diğer yandan, koronavirüsün yapısı itibariyle akciğerlere tutunması, mesleki hastalıklar itibariyle zaten akciğerleri tehlike altındaki madencilerimizi risk grubu olarak da tehdit etmektedir.

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Müesseselerinin bazılarında “dezenfeksiyon işlemi” yapılması yetersiz bir tedbirdir. 

Virüsün yayılmaması için TTK’ bir an önce kapsamlı tedbirleri hayata geçirmelidir!

Birçok kurumda olduğu gibi, görevlendirilecek bir sağlık ekibinin, temassız ateş ölçerlerle, mesai başında ve sonunda madencilerimizin ateşini ölçerek kontrolleri yapması, yüksek ateş belirtisi varsa tespit etmesi gerekmektedir.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER