Yavuzyılmaz, TCDD’den İndirim ve Vagon Talep Etti.

Yavuzyılmaz, TCDD’den İndirim ve Vagon Talep Etti.

Yavuzyılmaz, TCDD’den İndirim ve Vagon Talep Etti.

Devlet Demiryollarının (TCDD) denetlendiği, Meclis Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyon Toplantısı’nda, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz; TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a,  Zonguldak TCDD ile ilgili sorunları ileterek taleplerde bulundu.

İlave vagon konulsun, bilet fiyatları 2,5 TL olsun!

Milletvekili Yavuzyılmaz, Zonguldak-Ankara tren hattının bir türlü açılmadığını dile getirirken, Zonguldak-Filyos tren hattı bilet fiyatlarının 2,5 TL’ye indirilmesini istedi. Bu hatta vatandaşların ayakta yolculuk yapmak zorunda kalarak mağdur olduğunu söyleyen Yavuzyılmaz, yoğunlukların olduğu seferlere ivedilikle ilave vagonlar konulmasını talep etti. Filyos Limanı’nın açılmasıyla Türkiye’nin en büyük limanlarından biri olacağını da belirten Yavuzyılmaz, bu proje ile birlikte Zonguldak’ın demiryolu taşımacılığına daha fazla ihtiyaç duyacağını belirtti.

Zonguldak Merkez İlçe’ye bağlı Orta Kapuz ve Tersane bölgesindeki tren yolu üst geçitlerinin kaldırıldığını ve yerine bir şey yapılmadığını ifade eden Yavuzyılmaz, vatandaşların can güvenliğini riske atan bu üst geçit sorununun çözülmesini istedi. Komisyon konuşmasında Yavuzyılmaz şu ifadeleri kullandı:

Zonguldak-Ankara Tren Seferleri Başlasın!

“Bir Zonguldak Milletvekili olarak belirtmek isterim ki, Zonguldak genç cumhuriyetin GAP Projesi gibi; maden ocaklarına ve ona bağlı olarak da demir yolu ağlarına yatırım yaptığı bir şehirdir. Bu bilinçle yapılmış demiryolu ağlarının bulunduğu şehrimizde Zonguldak-Ankara hattı uzun süredir bir türlü açılmıyor. Karabük ile Ankara arasında bulunan rayların tadilatı ve yenilenmesi ile ilgili bir nedenle bu hat uzun süredir kullanılamıyor. Ayrıca Zonguldak - Karabük hattı bilet fiyatı şu anda 13 TL, Zonguldak-Filyos hattı 4,5 TL’dir. Karabük’le olan mesafemiz 117 kilometrelik bir demir yolu mesafesi iken Filyos’la 23 kilometre bir demir yolu mesafemiz var. Dolayısıyla, biz bu 4,5 TL’nin mümkünse daha aşağı bir rakama çekilmesini talep ediyoruz. 

Zonguldak-Karabük hattında vatandaşlarımız ayakta yolculuk yapmak zorunda kalıyor, hastaların, yaşlı, çocuk ve tüm yolcuların bu mağduriyetinin ivedilikle ilave vagonlar konularak giderilmesi gerekmektedir. En kısa sürede gerekli aksiyonu almanızı istiyoruz. 

Filyos Limanı'nın şu anda yapımı devam ediyor, bittiğinde bölgenin de Türkiye'nin de en büyük limanlarından biri olacak. Dolayısıyla, demir yolu bu anlamda da daha fazla önem kazanacak. Bu doğrultuda, TCDD olarak yüzünüzü Zonguldak’a daha fazla dönmenizi istiyoruz.” 

Orta Kapuz Üstgeçidi Yerine Konulsun!

“Zonguldak’ta Orta Kapuz ve Tersane bölgesinden geçen rayların üzerinde insanların sahile, denize girilen bölgeye ulaşmasını sağlayan Devlet Demiryolları hatları üzerinden geçen eski bir üst geçit vardı. Bu üst geçit sökülüp kaldırıldı. Kaldırılınca, sahile giden ve gelen insanların tren raylarının üzerinden geçmek suretiyle bir tehlikeyle karşı karşıya gelmeleri durumu oluştu. Bununla ilgili Zonguldak Valimizle görüştüm ama kendisinin şu anda bir kararnameyle yeri değiştirildi. Yeni valimizle de konuyu görüşeceğiz. Bu konuyla ilgili soru-istem dilekçesi verdim, TCDD’den gelen yanıtta dendi ki: “Bu üst geçitten sorumlu olan Türkiye Taşkömürü Kurumu, gerekli bakımı yapmadığı için, üst geçidin de bir tehlikeye dönüşme riski vardı, bu sebeple üst geçit kaldırıldı.” Niye bu üst geçidin bakımı yapılmadı? Yetkili kurumlar tarafından var olan bir üst geçide bakım yapmak yerine üst geçit sökülüp kaldırıldı. Kaldırıldı ama yerine bir şey de  konulmadı. Devlet Demiryolları yeni üst geçidi   belediyenin yapması gerektiği yönünde bir ifadede bulunmuş ama bunu kaldırırken bir eş güdüm olması, kaldırıldığı anda yenisinin oraya konulabilme imkânının, devlet kurumları ve belediyelerle koordineli olarak bu işlemin yapılması gerekirdi. “Ben kaldırdım, o koyarsa koyar, koymazsa koymaz.” diye bir şey olamaz, sonuçta vatandaş aynı vatandaş. Vatandaş, kurumların da belediyelerin de hepimizin de vatandaşı.”

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48