Yavuzyılmaz’dan BAM girişimi!

Yavuzyılmaz’dan BAM girişimi!

Yavuzyılmaz’dan BAM girişimi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 3 ilde daha kurulması planlanan Bölge Adliye Mahkemeleri'nden (BAM) birinin Zonguldak’ta kurulması için TBMM nezdinde girişimde bulundu. 

Milletvekili, başlangıçta yedi ilde kurulan mahkemelerin sayısının 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan eklemelerle on beşe yükseltildiğini, Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon, Orta Karadeniz Bölgesinde Samsun illerinde mevcutken, Batı Karadeniz Bölgesinde Bölge Adiye Mahkemesinin bulunmadığının altını çizdi.

Yavuzyılmaz, Adalet Bakanlığına sunduğu önergesinde  “Bölgede yaşanan iş yoğunluğunun azaltılması, yargı süreçlerin hızlandırılması ve yargılamaların makul sürede tamamlanması hedefleri doğrultusunda Batı Karadeniz Bölgesinde BAM kurulmasının gerekliliği aşikârdır.” İfadelerine yer verirken, Bakanlığa, BAM kurulması için en ideal koşullara sahip İl durumundaki Zonguldak için bir planlamasının olup olmadığı sorusunu yöneltti.

CHP’li Milletvekilinin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bölge Adliye Mahkemeleri (BAM) yargılamaların makul sürede tamamlanması hedefine hizmet ederken yüksek mahkemelerin iş yükünün azaltılmasına da önemli katkılar sağlamaktadır. Başlangıçta yedi ilde kurulan mahkemelerin sayısının 2017, 2018 ve 2019 yıllarında yapılan eklemelerle on beşe yükselmiştir ancak Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon, Orta Karadeniz Bölgesinde Samsun illerinde mevcutken, Batı Karadeniz Bölgesinde Bölge Adiye Mahkemesinin bulunmamaktadır.

Bölgede yaşanan iş yoğunluğunun azaltılması, yargı süreçlerin hızlandırılması ve yargılamaların makul sürede tamamlanması hedefleri doğrultusunda Batı Karadeniz Bölgesinde BAM kurulmasının gerekliliği aşikârdır. 

Her ne kadar Zonguldak ili bünyesinden ayrılmış olsalar da bölgesel yakınlıkları, coğrafî konumları ve kültürel bağlarıyla bir bütünlük arz eden Karabük, Bartın illeri ve çevre iki ilin eklenmesi ile yargı çevresinin merkezi olarak öne çıkan Zonguldak ilinde BAM kurulması makul bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Bu bağlamda, Zonguldak’ta BAM kurulması için Adalet bakanlığına talepte bulunduk. Bu doğrultuda Zonguldak Barosunun başlatmış olduğu bir çalışma var. Bu amacın başarıya kavuşması için güçlü lobi faaliyetleri yapılması gerekmekte. Bu vesileyle bölge milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları başta olmak üzere ilgili tüm kesimlere  ortak bir çatı altında buluşulması çağrısında bulunuyorum.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2020, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39