Yavuzyılmaz’dan ‘Şehit Madenci Aileleri’ için yeni adım!

Yavuzyılmaz’dan ‘Şehit Madenci Aileleri’ için yeni adım!...

Yavuzyılmaz’dan ‘Şehit Madenci Aileleri’ için yeni adım!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, geçtiğimiz aylarda TBMM’ye sunduğu “şehit madenci ailelerine kamuda istihdam hakkı tanıyan yasanın genişletilmesiyle ilgili yasa teklifinin” Meclis İçtüzüğünün 37.maddesi uyarınca, doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını talep etti.
 
CHP’li Milletvekili, 12 Temmuz 2019 tarihinde meclise sunduğu kanun teklifi ile, kömür madenlerindeki iş kazalarında ölen sigortalıların yakınlarına tanınan 'kamuda istihdam' ve ‘aylık bağlanması’ haklarının sadece 2003-2014 yılları arasında ölen işçilerin yakınlarına verilmesiyle ilgili olarak “süre sınırının kaldırılması” talep etmişti. Yavuzyılmaz’ın yasadaki tarih sınırlandırılmasının kaldırılması için 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına ilişkin' kanun teklifi yasalaşırsa, mevcut kanun nedeniyle haktan faydalanamayan madenci ailelerine de hak tanınarak, aylık bağlanmasının ve kamuda istihdamın önü açılacak.
 
“Kanun ne diyor?”

 
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 66’ıncı maddesi kapsamında, 10 Haziran 2003 tarihi ile 13 Mayıs 2014 tarihi arasında kömür ve linyit madenlerinin yer altı işlerinde meydana gelen iş kazası sonucunda ölen sigortalının eş ve çocuklarından birisi, eşi ve çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişinin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmelerine imkan sağlansada, yasadaki tarih sınırlandırılması, özellikle kömür madenleriyle anılan Zonguldak gibi şehirlerde, yasadan yararlanamayan maden şehidi yakınları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. 
 
Milletvekili Yavuzyılmaz, teklifinin doğrudan Meclis gündemine alınması talepli dilekçesi hakkında şu açıklamalarda bulundu:
 
“Şehit madencilerimizin ailelerine kamuda istihdam hakkı tanıyan mevcut yasa 2003 – 2014 yılları arasında şehit olan madenci ailelerimizi kapsamaktadır. Bu tarihlerden önce ve sonra şehit olan madencimizin ailesi bu haktan faydalandırılmamış, belirtilen tarih aralığının öncesinde ve sonrasında maden kazalarında canlarını yitiren şehitlerimiz yok sayıldığı gibi aileleri de kamuda istihdam ve aylık alma haklarından yararlanamamıştır. 
 
Başta anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olan bu yasa, maden şehitlerimiz arasında ayrımcılığa neden olmaktadır. Bu sebeple ilgili maddedeki zaman aralığının kaldırılarak maden şehitlerimizin mağduriyetinin giderilmesini teklif ettim.
 
Ancak 16 Temmuz 2019 tarihinde Meclis Başkanlığına sunulan teklifimiz ilgili komisyonda halen görüşülmeyerek akamete uğratılıyor. Oysa meclis İçtüzüğüne göre kanun teklifinin esas komisyonlara havale gününden itibaren en geç 45 gün içinde sonuçlandırılması gerekirdi. Bu nedenle kanun teklifimizi meclis içtüzüğünün 37. Maddesi uyarınca doğrudan genel Kurul gündemine alınmasını talep ettim. 
 
Geçici 66. Madde hükmünden yararlanamayarak kamuda istihdam edilmeyen maden şehidi ailelerinin itibarının geri verilmesi anlamına da gelecek olan bu düzenleme için Gazi Meclisimizde bulunan, başta Zonguldak Milletvekillerimiz olmak üzere tüm siyasi partilerin mensuplarına bu vesileyle bir kez daha çağrıda bulunuyor, siyaset üstü olan bu haksızlığın giderilmesi noktasında ortak tavır almaya davet ediyorum.”
 
"İçtüzüğün 37. Maddesi ne diyor?"
 
İçtüzüğün 37. maddesi kanun tekliflerinin komisyonlarda inceleme süresini düzenliyor. Söz konusu maddede, “Kanun tekliflerinin esas komisyonlara havale gününden itibaren en geç 45 gün içinde sonuçlandırılması gerekir. Bu sürenin bitiminde teklifin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasını teklif sahipleri isteyebilirler. Bu istemler üzerine komisyon ve teklif sahibi beşer dakikayı geçmemek üzere söz alabilir. Genel Kurul işaret oyuyla karar verir.” deniliyor. Bu durumda teklife imza atan bir milletvekili söz konusu teklifi Meclis Genel Kurulu’na taşıyabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 23:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39