Yazılım Üreten İşletmeler de Sicil Kaydı Zorunlu

Yazılım Üreten İşletmeler de Sicil Kaydı Zorunlu

Yazılım Üreten İşletmeler de Sicil Kaydı Zorunlu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Zonguldak İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin de 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununu kapsamına alındığı ve sanayi siciline kayıtlarının yapılacağı açıklandı.
Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü V. Ayben Özkan, sanayi işletmelerini ilgilendiren basın açıklamasında bulundu. 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1 Temmuz 2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özkan, kanun ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapıldığını, geçici maddeler eklendiğinin altını çizdi.
Özkan, yerli malı kullanımına ilişkin yeni düzenlemelerin de yapıldığını vurguladı. Özkan, bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmelerin de 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu kapsamına alındığını ve sanayi siciline kayıtlarının yapılacağını açıkladı.

Ayben Özkan, açıklamasında şöyle dedi:
Sanayi işletmeleri üretim faaliyetine başlamadan önce sanayi siciline ön kayıt olmak zorundadır. Sanayi işletmelerine iş yeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenebilmesi için sanayi siciline kaydolduğuna dair yazı, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı veren idareler tarafından aranacaktır. Sanayi siciline kaydı olmadığı tespit edilen işletmelerin kayıt olmalarının sağlanmasının önü açılmıştır. Bu çerçevede işletmelerin sanayi siciline kayıtlarının olup olmadığı yerinde tespit edilecektir. Kamu alımlarında orta ve yüksek teknolojili yerli malı ürün teklif eden istekliler ile yazılım ürünü teklif eden istekliler lehine yüzde 15 oranında fiyat avantajı sağlanması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca yapım işlerinde kullanılacak makine, malzeme ve ekipman ile yazılımın tamamının veya belli bir kısmının yerli malı olması şartı getirilebilecektir. Sanayi siciline kayıt olmamış işletmelere herhangi bir para cezasına maruz kalmadan 01 Temmuz 2018 tarihine kadar kayıt olma imkanı getirilmiş olup, bu tarihe kadar kayıt olmayanlara idari para cezası uygulanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48