YENİCE'DE DE ANILDILAR...

YENİCE'DE DE ANILDILAR...

YENİCE'DE DE ANILDILAR...

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesinde 3 Mart 1992 tarihinde meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 madenci şehidi ölümlerinin 28. yıl dönümünde 4 Mart 2020 tarihinde Yenice İlçesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Kozlu grizu faciasında yaşamını yitiren 42 madenci şehidi için önce Yenice Merkez Camisinde öğle namazı öncesinde Kur-an ve Mevlidi Şerif töreni düzenlendi. Yenice Merkez Camiinde düzenlenen Kur-an etkinliği ve 42 maden şehidinin mezarlarının bulunduğu Anıt Mezarda saat 14.00’de yapıldı.. 
Anıt Mezarda konuşan Zonguldak Yeniceliler Derneği Başkanı  Yaşar Karaman, özellikle şehit madenci ailelerinin yakınlarının işe alım hakkının tüm maden şehitlerini kapsaması talebini dile getirerek şunları söyledi:
  “Türkiye Taşkömürü Kurulu Yönetim Kurulu başta olmak üzere, kanun ve yönetmeliklerde yer alan, kamu kurumlarından her yıl emekli olanlar kadar yerlerine yeni işçi alınması konusunda gerekeni yapmalarını ve gerekli girişimlerde bulunmalarını, bu konuda ilgili tüm birimlerimizin de destek olmalarını özellikle talep ediyoruz” 

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil de konuşmasında şöyle dedi:


 “Öncelikle şanlı ordumuzun sınır ötesinde düzenlediği harekatta, İdlip’te şehit düşen 36 Mehmetçiğimizi sevgi, saygı ve şükranla anıyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve yüce milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah ordumuzu muzaffer eylesin. 
“3 Mart 1992 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesinde havzamızın en büyük grizu faciasını yaşadık ve 263 madenci kardeşimiz şehit oldu. Şehitlerimizin 42’si burada, baba ocağında yatıyor. Buradaki şehitlerimize ve tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah bir daha böyle acıları bizlere yaşatmasın. 2014 yılında Soma’da özel sektör işletmesinde 301 madenci kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu faciadan sonra yeraltı maden işletmelerinde ciddi önlemler alındı ve denetimler artırıldı. 
“İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yanı sıra, maden şehitlerinin yakınlarına da bazı haklar tanındı. Ancak 1992 Kozlu Grizu Faciasında şehit olan 263, 1983 Armutçuk Grizu faciasında şehit olan 103 madenci kardeşimiz başta olmak üzere, 10 Haziran 2003 öncesi ve 13 Mayıs 2014 tarihinden sonra şehit olan madenci yakınları bu haklardan yararlanamıyor. 
“Bu vesileyle buradan bir kez daha uyarıyoruz;  Yaklaşık 500 maden şehidi ailesini mağdur eden bu sınırlama kaldırılmalıdır. Başta TTK ve TKİ olmak üzere Kamu işyerlerinde personel alımı yapılırken tüm maden şehitlerimizin yakınlarına öncelik verilmelidir.  Hükümet, en kısa zamanda bu yanlışı düzeltmelidir. Tekrar, maden şehitlerimize Allah’tan rahmet, siz değerli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.” 
KİMLER KATILDI?
 Törene Yenice Kaymakamı Muhammet Evlice, Belediye Başkanı Zeki Çaylı, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil. GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Ercan Gebeş, Kozlu Müessese Müdürü Nurettin Yılmaz, Yenice Emniyet Amiri Cumali Öztekin, Jandarma Karakol Komutanı Deniz Dönmez, İlçe emniyet Müdürü Fatih Cereyan,  İlçe Müftüsü Mehmet Bayam, GMİS Karadon Şube Başkanı Kemalettin Karataş ve yönetim Kurulu, Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak ve yönetim kurulu, Kozlu Şube Muhammet Ardıç ve yönetim kurulu, GMİS Merkez Şube Sekreteri Aysel Kocabaş,  Zonguldak Yeniceliler Eğitim, Kültür, Spor ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yaşar Karaman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TTK yetkilileri, bazı siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, maden işçileri ve maden şehitleri yakınları katıldı


 

Gündem

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48