ZONGULDAK İL GENEL MECLİSİ 1. OTURUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ZONGULDAK İL GENEL MECLİSİ 1. OTURUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İl Genel Meclisinde Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Sermaye arttırımı maddesinde söz alan CHP İl Meclis üyesi Nebahattin Yılmaz, "Havaalanı için elimizden geleni yapalım. Ancak bu sermaye arttırımı işi biraz sıkıntı yaratmaya başladı. Bu şirkete yardım yapılmasına karşı değilim. Hatta hava alanının daha büyünün yapılmasından yanayım. Ancak şirketlerin oyuncağı olmayalım. Bu konuda meclisin sağlıklı düşüneceğini, hiçbir etki altında kalmadan karar vereceğini düşünüyorum"dedi.

Zonguldak İl Genel Meclisi'nin Ekim ayı birinci Birleşimi İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis bir önceki oturumu tutanak özetinin okunup oylanması ile başladı ve ardından gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. İl Özel İdaresinin % 15 hisse ile ortağı olduğu, Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, 28.08.2020 tarihinde yapılan olağan genel kurulunda, Şirket sermayesinin 7.500.000,00 TL den 10.000.000,00 TL ye çıkarılmasına karar verildiğinden, 2.500.000,00 TL sermaye artışından, İl Özel İdaresi payına düşen 375.000,00 TL’nin  ödenip ödenmeyeceği hususu görüşüldü. Madde hakkında Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kokulu şirketin sermaye arttırımı istediğini belirterek bu konuyu Meclisi'nin onayına sunduklarını ifade etti. Gündemle ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Üyeleri Nebahattin Yılmaz ve Hayrettin Kartal konuşma yaptılar.

"ŞİRKETLERİN OYUNCAĞI OLMAYALIM"

Nebahattin Yılmaz havaalanın yapımına karşı olmadıklarını hatta daha birini yapılmasını sistemini ancak özel idarenin şirketinde oyuncağı olmaması gerektiğini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Nebahattin Yılmaz; “ Havaalanı için yapılan her türlü masrafı ortağız. Havaalanı için elimizden geleni yapalım. Ancak bu sermaye arttırımı işi biraz sıkıntı yaratmaya başladı. Sermaye arttırımları bir işletme kar ediyorsa, büyümesi gerekiyorsa, elde edilen kârının üyelere ve mevcut ortakları dağıtılmayıp sermaye eklenmesidir. Fakat biz geçmişe yönelik 100. yıl parkında yaşadığımız iyi idare edilmeyip ortaya çıkan yükleri devamlı il Özel idare ye yüklenmesi ve dolayısıyla  devlete yüklenmesi Alışkanlık haline geldi. Oradan kurtuluncaya kadar akla karayı seçti bu meclis. Daha da bir sonuca bağlandığını düşünmüyoruz. İleride ne olacak? Bunlar işine geldiğinde sermaye artışını yapacak gelecek yıl yine sermaye artışına gitmeyeceklerini kesin değil. Önümüzdeki yıllar için yine garantisi yok. Hiç kimse gelip ne yaptıklarını bize anlatmıyorlar ve biz bilmiyoruz. Var bizim %15 hissemiz var ama bizi yetkiyle bir temsilcimiz var mı bilmiyoruz. Temsilcimiz acaba bizim için orada ne mücadele verdi. Bu konuda meclisin aydınlatıldığını düşünmüyorum. Bu şirkete yardım yapılmasına karşı değilim. Hatta hava alanının daha büyünün Yapılmasından yanayım. Ancak şirketlerin oyuncağı olmayalım. Bu konuda meclisin sağlıklı düşüneceğini, hiçbir etki altında kalmadan karar vereceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu 

Hayrettin Kartal'da şirketin kar edip etmediğini şirkette misin kim olduğunu gençlerden kaç kişinin oluşuna dair sorular sorarak meclisin bilgilendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Son olarak İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli bu konunun çok önemli olduğunu ve bu sermaye arttırım konusunun komisyonu havale edilerek iyice araştırılmasını ve komisyon kararına göre hareket edeceklerini belirterek maddeyi oylamaya sundu. Yapılan oylamada sermaye arttırımı kararı ilgili komisyona gönderilmesine karar verildi. Bir sonraki meclisin toplanma gününe saatinin belirlenmesiyle bitti meclis sona erdi.


 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48