ZONGULDAK İL MÜFTÜSÜ DURGUN, ZEKAT VE FİTRE SORULARINI YANITLADI

ZONGULDAK İL MÜFTÜSÜ DURGUN, ZEKAT VE FİTRE SORULARINI YANITLADI

Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun Ramazan ayında sıkça sorulan zekat ve fitre sorularına yanıt verdi.

Fitre ve zekata verilecekler; “Fakirler, miskinler, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulûb adı verilen kalpleri İslam’a ısındırılmak is- tenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış olan- lardır” olarak açıklandı. 

Zekât kimlere verilir?

Zekat ve fitre konusuna açıklık getiren Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun; ''Zekâtın verileceği kimseler Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. Bunlar; fakirler, miskinler, zekâttoplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulûb adı verilen kalpleri İslam’a ısındırılmak is- tenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış olan- lardır 
Fakir ve miskin, temel ihtiyaçları dışında her- hangi bir maldan nisab miktarına sahip olmayan kimsedir. Ancak temel ihtiyaçları dışında, ister artıcı (nâmî) vasıfta olsun ister olmasın, herhangi bir maldan nisap miktarına sahip olan kimse fakir veya miskin kapsamında olmadığından ona zekât verilmez. Borçlu, kul hakkı olarak borcu olan ve borcu- nu ödeyeceği maldan başka nisab miktarı malı bu- lunmayan kimsedir. Yolda kalmış kimse, sürekli yaşadığı yerde malı bulunsa bile, çıktığı yolculukta parasız kalıp para- sına ulaşma imkânı bulamayan, başka bir deyişle, parasızlıktan yolda kalmış ve memleketine döne- meyen kimsedir. Bu kimseye, malının bulunduğu yere dönmesine ve dönünceye kadarki ihtiyaçla- rını gidermesine yetecek kadar zekât verilebilir. Günümüzde yolcu olan kişi istediği zaman mem- leketindeki parayı banka kartı veya başka bir yön- temle alma imkânına sahipse ona zekât verilmez. “Allah yolunda” anlamına gelen “fî sebîlillah” ifadesi ise, kendisini Allah yoluna ve İslam’a adamış hac yolcuları, askerler ve ilim için yola çıkan gerçek kişiler olarak yorumlanmıştır.

Durgun, fitre verilmeyecekleri şu şekilde sıraladı;

a) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
c) Eşine,
d) Müslüman olmayanlara,
e) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
f) Babası zengin olan ergen olmamış çocuğa Fitre verilmez” 

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48