Zonguldak'ta ittifak mı var?

Zonguldak'ta ittifak mı var?

Zonguldak'ta ittifak mı var?

CHP ve İYİ Parti, daha önce 21 büyükşehirde kurulan seçim ittifakının genişletilmesinde anlaştı. 12 Aralık’ta varılan uzlaşma kapsamında; Ankara, İstanbul, Adana, Bursa, Antalya, İzmir, Hatay, Muğla, Aydın, Eskişehir ve Tekirdağ CHP’ye bırakılırken; Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep de İYİ Parti adaylarının desteklenmesine karar verilmişti. Şimdi ise gözler, İYİ Parti ve CHP’nin de Zonguldak’ta birlikte hareket edeceği konuşuluyor. İYİ Parti’nin Zonguldak’tan aday çıkartmayacağı iddiası ise gündeme bomba gibi düştü. 
Bu mutabakatın ardından iki partiden kurmaylar, hem 21 büyük şehrin ilçeleri hem de ittifak kapsamı dışında kalan diğer il belediyeleri için ittifak zemini aramaya başladı. Milliyet’ten Şevket Yaman'ın haberine göre; CHP Genel Başkan yardımcıları; Seyit Torun ve Kaan Salıcı’nın İYİ Partili kurmaylarla yürüttüğü görüşmelerde, ittifakın genişletilmesi konusunda anlaşma sağlandı. İYİ Parti’nin, CHP’nin yönetimde olduğu sekiz il belediyesi olan; Edirne, Kırklareli, Yalova, Çanakkale, Zonguldak, Giresun, Burdur ve Sinop’ta aday çıkarmamasında anlaşıldı. İYİ Parti’nin bunlara ek olarak; Bolu, Kırşehir ve Sivas’ta da aday çıkarmamasında da önemli ölçüde uzlaşıldığı belirtildi. CHP’nin ise buna karşılık; Kırıkkale, Isparta, Düzce, Nevşehir ve Osmaniye’de İYİ Parti adaylarını desteklemeye “sıcak” baktığı öğrenildi.
9 BÜYÜKŞEHİRDE 'YARIŞ'
İki partinin, daha önce ittifak kararı alınan 21 büyük şehrin dışında kalan; Ordu, Erzurum, Kahramanmaraş, Mersin, Diyarbakır, Van, Mardin, Malatya ve Şanlıurfa için bir görüşme yapmadığı bildirildi. CHP, Mardin ve Malatya adaylarını da daha önce açıklamıştı.
Bundan sonra yapılacak görüşmelerde yeni bir durum ortaya çıkmazsa, hem CHP hem de İYİ Parti’nin bu kentlerde aday çıkararak yarışacağı belirtildi.
CHP kaynakları, İYİ Parti’nin Ordu’da eski bakan İdris Naim Şahin’i aday göstermek istediği bilgisinin kendilerine iletildiğini ancak bu konunun da müzakere masasına gelmediğini aktardı.
İLÇELERDE MÜZAKERE
CHP ve İYİ Partili heyetler daha önce uzlaşılan 21 büyük şehrin ilçelerinde de iş birliği zemini arıyor. Bu kapsamda, Ankara’nın yaklaşık 10 ilçesinin İYİ Parti’ye bırakılabileceği konuşuluyor. Ancak CHP’nin İstanbul ve İzmir’in herhangi bir ilçesinde “aday çıkarmama” seçeneğine “olumlu” bakmadığı belirtiliyor. Heyetler özellikle; Antalya, Adana, Muğla ve Aydın’ın ilçeleri üzerinde uzlaşma sağlayabilmek için yoğun müzakere yürütüyor.
CHP yönetiminin, oy oranını artırmak istediği İstanbul’un bazı ilçelerinde milletvekillerinin aday gösterilmesine yönelik düşüncesi kamuoyuna yansımıştı. Bu çerçevede, İstanbul milletvekilleri; Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Mehmet Bekaroğlu gibi isimlerin, AK Parti’nin yönetimde olduğu ilçelerden aday gösterilebileceği gündeme gelmişti. Ancak bu isimlerin adaylık konusunda “ikna edilemediği”, parti yönetiminin de şu an için bu yöntemden vazgeçtiği bildirildi. (Kaynak: Gerçek Gündem)

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48