"Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu" konferansı...

"Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu" konferansı

"Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu" konferansı...

KARABÜK - Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Ruhu konferansı düzenlendi.

KBÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonunda yapılan konferansta konuşan Dünyanın en yaşlı gazisi unvanını alan ve 1994 yılında vefat eden Hüseyin Kaçmazın oğlu Turgut Kaçmaz, babasıyla ilgili anılarını anlattı.

Babaannesinin babasına Haydi git oğul, ben oğulsuz kalayım ama vatansız kalmayayım, ya şehit ol ya gazi ol. dediğini anlatan Kaçmaz, Birçok öğrenci yetiştirdim ama bunların hepsi vatanını, milletini, bayrağını seven gençlerdi. 15 Temmuzda darbe yapanlar gibi vatan haini yetiştirmedim. Bizim dedelerimiz Çanakkaleyi geçilmez yaptı, bir avuç vatan haini, birlik ve beraberlik olduğu sürece hiçbir şey yapamaz bize. diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoyun İstiklal Marşımızı Allah bir daha yazdırmasın sözünü hatırlatan Kaçmaz, şöyle konuştu:

Ben de buna ek olarak derim ki, Allah Çanakkale gibi bir savaşı Türk milletine bir daha yaşatmasın. Eğer Çanakkalede kaybetseydik ben şimdi burada olmazdım, dünya tarihi böyle olmazdı, Müslümanlık böyle olmazdı. Dünyanın yenilmez denilen ordularını biz Çanakkalede yok ettik, Çanakkaleyi geçilmez yaptık. Bu yalnız Türk milletinin değil, İslam tarihinin de çok önemli bir olayıdır.

Bu günlerde insanların görüşünün ne olursa olsun birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini aktaran Kaçmaz, Babam derdi ki, Biz Balkan Harbini hem orduda hem de halkta birlik ve beraberlik yoktu diye kaybettik ama Çanakkale Savaşında birlik beraberlik olduğu için biz bu savaşı kazandık, Çanakkaleyi geçilmez yaptık. değerlendirmesinde bulundu.

Okunma Sayısı: 3556
Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4

banner13