ORTAK TEPKİ, EMANETE HIYANET EDİLDİ

ORTAK TEPKİ, EMANETE HIYANET EDİLDİ

gundemeregli.com-Diyarbakır Lice ilçesinde çıkan olaylar sırasında, göstericiler içinde bulunan 1 kişinin 2. Hava kuvvet komutanlığı garnizon sahasına girerek Türk Bayrağının indirilmesi olayına Kdz Ereğli’de ,Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Karadeniz Ereğli Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Karadeniz Ereğli Şubesi, Fiziksel Engelliler Derneği, Tükoder Karadeniz Ereğli Şubesi,Kandillililer Derneği, Eğitim İş Karadeniz Ereğli Şube Temsilciliği, Türk Hava Kurumu Karadeniz Ereğli Şubesi, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Karadeniz Ereğli Şubesi,Ereğli Lisesi Mezunları Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Ereğli Şubesi tarafından ortak basın açıklaması düzenlendiler.

Diyarbakır 2. Hava kuvvet komutanlığındaki Türk Bayrağının indirilmesi Türkiye’nin birçok ilinde protesto edilmeye devam ediliyor. Kdz Ereğli’de bir araya gelen Sivil toplum kuruluşları ortak basın açıklaması düzenleyerek tepkilerini dile getirdiler.

Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şubesi Başkanı Emin Semih Özkök ortak basın açıklamasını okuyarak, “Kırmızı rengini şehitlerimizin kanından alan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil eden bayrağımıza Lice’de yapılan saldırı devletimize ve milletimize yapılmıştır” dedi.

Göndere asılan bayrağın sadece bir askerin değil, tüm ulusun canı pahasına koruyacağı en büyük emanet olduğunu ve bu Emanete hıyanet edildiğini belirten Özkök yaptığı açıklamada şunları söyledi;

BU SALDIRILARIN TEK NEDENİDİR

Bu saldırıya karşı net tavır almak ve önlemek görevi başta Anayasamız gereği Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanına, sonra da yürütme görevini Anayasa’ya göre yerine getirmek yetki ve sorumluluğunu taşıyan Başbakan ve hükümet üyelerine aittir.Bugün Başbakan ve Hükümet, değil bu saldırıları önlemek, bu saldırıların tek nedenidir.

ARTIK TÜM TÜRKİYE HALKI TARAFINDAN BİLİNMEKTEDİR

Çünkü 2011 genel seçimleri öncesinde başlayıp bugünlere kadar siyasi iktidarın inisiyatifi ile yürütülen “Yeni” Anayasa ve “Açılım” politikaları, demokrasinin gereği olmanın çok ötesinde, ABD – AKP – BDP – PKK – İMRALI inisiyatifinin hayata geçirilmesine yöneliktir ve amacının vatanın bütünlüğünü bozmak olduğu bugün artık tüm Türkiye halkı tarafından bilinmektedir.

ÜLKEMİZE DAYATTIKLARI ACI GERÇEK BUDUR

12 yıllık siyasi iktidarın açılım politikaları bugün bayrağımızın indirildiği bir noktaya taşınmış bulunuyor. ABD ve AB’nin planlarında taşeronluk yapanların eninde sonunda ülkemize dayattıkları acı gerçek budur.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE İLK KEZ

Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde ilk kez askeri kuvvetlerinin gözü önünde bayrağının indirilmesini seyretmiştir. Çadırdan bozma mahkemelerde PKK’lı teröristleri serbest bırakan, açılım adını verdiği bölünme senaryosunu eksiksiz oynayan siyasi iktidardır. Emperyalizmin kuklası terör örgütü cesaretini iktidarın uygulamalarından almaktadır.

CEZASI O ANDA VERİLEBİLİRDİ

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç bayrağının indirilmesini seyrettirilmeye zorlanan askerler için “Eğer hükümetin siyasi iradesine bağlılık olmasaydı cezası o anda verilebilirdi” diyerek, asıl suçlunun iktidar olduğunu, bu eylemlerin kendi politikalarından kaynaklandığını itiraf etmiştir.

AYNI OYUNA GELMEYECEĞİZ

İktidar, suçu yine ikinci, üçüncü kişilere yıkarak kendi suçlarını örtbas etme telaşına kapılmıştır. Biz bu oyunu 17 Aralık sonrası uyguladığı mağduriyet söylemlerinde gördük. Aynı oyuna gelmeyeceğiz. Siyasi iktidar her ne sebeple olursa olsun ortaya çıkan bu sonuç nedeniyle baş sorumludur. Hemen, acilen, beklemeksizin istifa etmelidir.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE YAŞAMA” İRADESİNE ÇARPACAKLARDIR

Bu istifa kanunsuz suç sayılan “pasifleştirme”, “sabırla seyrettirme” politikalarına alet olarak görevini ihmal veya kötüye kullanan tüm sivil – asker yöneticilerin sorumluluğunu kaldırmayacağını da hatırlatmak isteriz. Bu ülkeyi Türk – Kürt – Alevi – Sünni diye ayrıştırıp, iç savaş çıkartmaya çalışanlar, 2 yıldır kitlesel eylemlerde emperyalizme ve faşizme karşı birleşerek mücadele eden halkımızın “birlik ve beraberlik içinde yaşama” iradesine çarpacaklardır.

NE OLURSA OLSUN O MÜCADELENİN ÖNÜNDE YER ALACAKTIR

Bu basın açıklamasına imza koyan biz sivil toplum, örgütleri de şartlar ne olursa olsun o mücadelenin önünde yer alacaktır. Bizler; “Tam bağımsız bir Türkiye’de şanlı bayrağımızı yeniden en yükseklerde dalgalandırmak” üzere mücadeleye devam edeceğiz. Söz veriyoruz.

Okunma Sayısı: 896
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39