KIYIYA VURAN İSTAVRİTLERİ ELLE TOPLADILAR

Batı Karadeniz'de yüzlerce vatandaş elleriyle kepçelerle fenerlerle sahile vuran balıkları topladı.

KIYIYA VURAN İSTAVRİTLERİ ELLE TOPLADILAR

Batı Karadeniz'de 2 gündür etkili olan Poyraz rüzgarı nedeniyle 11 dereceye kadar soğuyan deniz suyu nedeniyle istavritler kıyıla vurdu.. Yüzlerce vatandaş elleriyle kepçelerle fenerlerle kumsalda balık topladı.
Bartın'ın Amasra ilçesi Avara Göçgündemirci sahilinde denizin hızlı soğuması nedeniyle şoka giren istavrit balıkları kumsala vurdu. Balıkların kumsala vurduğu duyan 100'lerce vatandaşlar ellerindeki çuvallarla kovalarla el fenerleriyle sahile koştu. 500 metrelik sahil şeridi boyunca dizilen insanlar ellerindeki fenerler yardımıyla kumsala vuran balıkları topladı. Yoğun kalabalığın yaşandığı sahilde 20 yılda bir böyle bir durumun yaşandığını ifade edildi. 2 gündür sahile yaklaşık 1 tona yakın istavrit balığı tutulduğu öğrenildi.

Köyde yaşayan eski kaptanlardan Nevzat Yelkenci, "Karadenizde 2 gündür çok etkili olan poyraz nedeniyle deniz aşırı derecede soğudu. Sıcak sularda duran istavrit balığı soğuğu görünce şoklama geçirerek, kıyıya vurdu. Vatandaşlarda ellerindeki fenerlerle balıkları topluyor. Böyle bir olay her zaman olmaz. Bu tür olaylar 20 yılda bir oluyor."dedi.

Balık tutmaya gelen Ramazan Şen, "Bartın'dan balık tutmaya geldim. 2 akşamdan bu yana bu sahile balık akımı olduğunu biliyoruz. Havanın soğuk olması nedeniyle balık sığ sulara geldiğini biliyoruz. Ben kendim 20 kiloya yakın balık tuttuk. Şu anda 150-200 kişi burada balık tutuyor. Arkadaşlarımızdan en son 20 yıl önce olduğunu söylediler. Ama ben duymadım, görmedim."dedi.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48