Başbakan Yıldırım ekonomik önlemleri açıkladı

Başbakan Yıldırım ekonomik önlemleri açıkladı

Başbakan Yıldırım ekonomik önlemleri açıkladı


Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Toplantısında (EKK) alınan ekonomik tedbirleri açıkladı.


Yıldırım, Hazine garantisi getirmek suretiyle Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturacaklarını ifade ederek, ihracat kredilerinde teminatın yüzde 100, KOBİlerde yüzde 90, ticari kredilerde ise yüzde 80 olarak uygulanacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, İstihdamın artırılması, reformların devam edilmesi, reformların tekrar kaldığı yerden devam edip hızlanması, kamuda tasarruf yapmaya devam edilmesi gibi hususlarda karar almıştık. Bu kararların teknik çalışmalarının tamamlanmasına müteakip bugün bu kararların önemli olanlarını kamuoyu ile paylaşıyoruz diyerek açıklamalarına başladı. Başbakan Yıldırım, Reel sektör ile sıkıntılarını biliyoruz. İhracat yapan bütün kesimlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede bugüne kadar aldığımız tedbirlere ilave olarak yeni bir tedbir daha aldık. Birincisi firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var. Bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmek, istihdamı artırmak için hazine kefaleti getirmek sureti ile kredi garanti fonunun kefaleti ile 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturuyoruz dedi.

250 milyarlık kredi hacmi oluşturuldu
Yıldırım, Piyasada KOBİler büyük işletmeler, ihracatla uğraşanlar ekonomimizi ayakta tutan tüm sektörlere nakit sıkışıklığını giderecek yeni bir kaynak oluşturuyoruz. Bugün 40 milyar lira civarında sıkışıklığı olan firmaların toplam hacminin 40 milyar olduğunu düşünürsek 250 milyar liralık yeni kredi hacmi getirmiş oluyoruz. Bu tedbir iş dünyasını çok rahatlatacak dedi. Başbakan Yıldırım, Ağırlıklı olarak KOBİler esnaflar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve ayrıca ihracat ve ticaretle uğraşanlar yararlanacak. İhracat kredilerinde garanti teminat yüzde 100, KOBİlerde yüzde 90, ticarilerde yüzde 85. Demek ki KOBİler istihdamımızın yüzde 65ini oluşturan ihracatımızın yüzde 60ını oluşturan ilave kıyak yapmış oluyoruz diye konuştu.

Kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak
2017de özel sektör yatırımlarına destek vermek için imalat sanayii yatırım teşvik projesine artı destek verileceğini belirten Yıldırım, Kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak. Teşvikin tamamını, diğer kazançlara uygulama kararı getireceğiz. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi vereceğiz. Bu inşaat işlerinde yeni bir uygulama yeni bir kolaylık, ilave bir imkan olarak geliyor. 2017yi konuşuyoruz. 2018e de bakarız. Tabii KDV iadelerinde de gecikme şikayetleri de var bunları da hızlandırmamız lazım. Burada yazmıyor ama bu da bizim vatandaş adına talebimiz. İstihdamı artırmak korumak artı artırmak, kredilerle desteklenecek ve korunacak ama artırmak için de bazı tedbirler aldık. Özel sektör işverenlerinde asgari ücret desteğinden yararlananların bu destekten yararlanmalarında esas prim gün sayısına karşı gelecek şekilde 2017 ocak şubat mart, 3 aylık primlerini 2017 ekim kasım aralık ayına öteliyoruz dedi.

500 bin insanımıza özel sektörde 2017 yılı için iş temin edeceğiz
Başbakan Yıldırım, işsizlikte hafif bir kıpırdama olduğunu ve bunu dikkate alarak önümüzdeki yılın iş ve istihdamını artırmaya yönelik özel sektör firmalarının da maliyetlerini düşürmeye yönelik bir tedbir alındığını belirtti. Yıldırım, Bunlar; işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kursları, girişimcilik eğitim kurlarını daha da güçlendiriyoruz. 2017de eğitim programları 500 bin özel sektörde vatandaşlarımıza işgücü programlarından yararlandıracağız. Bunu özel sektöre sağlıyoruz. Bu programı genişletiyoruz. 500 bin insanımıza özel sektörde 2017 yılı için iş temin edeceğiz. 100 bin de toplum yararına çalışma programına devam edeceğiz. Doğu ve Güney Doğu bölgelerimizde ağırlıklı olacak. İhtiyaç olan yerlerde yer vereceğiz. İstihdam programı öncelikli olarak katma değeri yüksek olan teknoloji sektörlerinde uygulanacak. Kredilendirilme yönünde KOBİ tanımını 125 milyona çıkardık. 125 milyon altında yeniden yapılandırma olacaksa KOBİ olacak ve onun avantajlarından yararlanacak şeklinde konuştu.

Bir ihracatçı bir önceki yıla yaptığı ihracata ilave ihracat yaparsa ayrıca desteklenecek
Başbakan Binali Yıldırım, ihracatta alınan ekonomik tedbirler ile ilgili İhracatın artırılmasına yönelik bir dizi önlemler aldık. Bir önceki yıla yaptığı ihracata ilave ihracat yaparsa ayrıca desteklenecek. EximBankın sermayesini artırarak yapacağız. Böylelikle ihracat destekleri artacak. 3.7 milyar sermayesi var. Daha da yükseğe çıkaracağız. Yurtdışı yüklenici veya müteahhitlik hizmetlerine yönelik döviz kredilerini, yurtiçindeki çalışmalarına sıfır faiz getiriyoruz. Buradan oraya götüreceğiniz mal ve hizmetler için kredilerde faiz alınmayacak ve Eximden karşılanacak. Hazine tarafından sağlanacak olan fona kefalet sınırının önemli kısmı ihracatçıya teminat verilecek. EximBank tarafından kullandırılan kredilerde risk ağırlığını sıfırlamaya yönelik kredileri de artırmış olacağız. Ekonomi Bakanımız daha sonra paylaşacak. İhracatımızı çeşitlendirmek ve katma değerini artırmak ve ihracatımızın miktarını artırmak amacımız. Bilim Sanayi Bakanlığımızın KOBİlere yönelik desteği var. Mevcut bilançolar için ilk 12 ay geri ödemesiz 50 bin TL kredi sağlanacak dedi.

Yapılmış bütün sözleşmeler mümkün olduğunca TLye çevrilecek
Reformların esasının, devletin bütün alanlardaki belirleyici rolünü ekonomi ve diğer alanlardaki belirleyici rolünün sınırlandırılması ve vatandaşların rahatça hareket etmesi olduğunu belirten Yıldırım, İki alan adalet ve güvenlikten vazgeçemeyiz. Bu iki alan devlette olacak ve bu alanlarda reform düşülmeyecek. Yeni genelgeye göre kamu bankları para toplarken yarış yapmayacak. Kamu bankalarının kamuda da topladığı mevduatlarda faiz sınırı 7,50 oldu. Devlet mecbur kalmadıkça döviz üzerinden sözleşme yapmayacak. Yapılmış bütün sözleşmeler mümkün olduğunca TLye çevrilecek. Bu sayede 10 milyar dolarlık kaynak TLye dönüştürüldü. Bütçe açığını artıracak ilave borçlanma gerektirecek bir durum yok ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER