“15 TEMMUZ’DA ORTAK BİR DİRENİŞ GÖSTERİLDİ”

“15 TEMMUZ’DA ORTAK BİR DİRENİŞ GÖSTERİLDİ”

Kdz. Ereğli’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi.  Anıt Park’ta düzenlenen programa Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Taner Gün, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyasi partilerin ilçe başkanları, kurum müdürleri, şehit ve gazi aileleri, gaziler, sivil toplum ve mesleki kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Protokol; etkinlik öncesinde alana gelişinde,  Ereğli Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 Temmuz  fotoğrafları sergisi ile Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi’nce hazırlanan ve 15 Temmuz Darbe girişiminin çeşitli enstantaneleri ve kahramanlarını konu alan resim sergisini gezdi.  Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşması sinevizyon gösterimi ile izlendi.

ÇORUMLUOĞLU, “BU VATANA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, “15 Temmuz bu meydanlarda kazanıldı, bu meydanlarda devam ettirilecek” diyerek başladığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü:  “Çünkü biz unuttuğumuz zaman, dışarıda bize zarar vermeye, bizi bölmeye, bizi sıkıntıya sokmaya çalışan o kadar geniş bir hazirun var ki, bizim en ufak bir gafletimizde, en ufak bir boşluğumuzda gelip bu güzel vatanımızı istila etmek için bekleyen dışarıda ve içeride birçok hainler var. Ama 15 Temmuz bunu göstermiştir ki en sıkıntılı, en zor döneminde dahi bu millet meydanlara, tankın, topun karşısına rahatlıkla çıkabilmektedir. Aslında bizim tarihimizi incelediklerinde bu işlerin ne kadar zor olduğunu görecekler. 1071’de Malazgirt’te neysek, 1453’te İstanbul kapılarında neysek, 1915’te Çanakkale’de neysek, Kurtuluş Savaşı’nda neysek, 15 Temmuz’da biz oyuz. Bundan sonra da o olmaya devam edeceğiz. Bu vatana sahip çıkacağız. Bu yılki mottomuz ‘Türkiye geçilmez’. Sadece Türkiye Geçilmez değil,  Mavi Vatan geçilmez, Karabağ geçilmez, Suriye geçilmez; İslamiyetçin, Müslümanlığın olduğu her yer geçilmez. Bugün balkanlarda, Somali’de, Suriye’de, dünyanın değişik noktalarında Müslüman kardeşlerimiz bu ülke için, bu vatan için, sizler için, bu meydanları dolduran bu halk için dua ediyor, bundan sonra da dua etmeye devam edecek.  15 Temmuz günü, meydanı dolduran sizlerden hariç, bankamatik kuyruklarına giden vatandaşları da gördük, kıtlık olup marketlere gidenleri de gördük. Bunlar küçük bir istisna. Nasıl ki kahraman ordumuzun içinde, kahraman güvenlik görevlilerimizin içinde, çalışma arkadaşlarımızın içinde bir kısım vatan haini varsa, her türlü toplulukta da bunlar olacaktır. Üç beş kişi, bizim paramızla, sizin paranızla, bu ülkenin parasıyla alınan tankla, topla bizim üstümüze kurşun yağdırdı diye bizler kahraman ordumuza, kahraman polisimize, kahraman güvenlik güçlerimize, kahraman çalışanlarımıza bir şey söyleyemeyiz. 

POSBIYIK, “TÜRK MİLLETİ HİÇBİR ZAMAN DEMOKRASİDEN VAZGEÇMEDİ”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık da konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar pek çok badire atlattığını, demokrasinin darbelerden yara aldığını söyledi ve “Ancak Türk Milleti hiçbir zaman demokrasi ve insan hakları mücadelesinden vazgeçmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi demokratik, laik bir rejime ve milli iradenin üstünlüğü ilkesine dayanır. Türkiye Osmanlı’dan bugüne demokrasinin kurumlaşması ve yerleşmesi için mücadele etmiş, etmeye de devam etmiştir. Ebedi Başkomutanımız ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın en zor günlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak milli iradeye olan inancını ortaya koymuş, milletin kendisinden başka efendisi yoktur demiştir. Bu kazanımlarımızdan vazgeçmemiz mümkün değildir.”dedi. 

“15 TEMMUZ’DA ORTAK BİR DİRENİŞ GÖSTERİLDİ”

15 Temmuz darbe girişiminin bertaraf edilmesi Türk halkının demokrasiye olan inancının bir sonucu olduğunu ifade eden Posbıyık, “darbelere karşı etkin ve kalıcı mücadele ancak demokratik bir sistemin tüm unsurlarıyla hayata geçirilmesiyle mümkün olur. Türk Milleti olarak 15 Temmuz 2016 gecesinde yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye’nin laik, demokratik birikimine sahip çıkma kararlılığımız bundan sonra da aynen sürecektir. Darbe girişimine karşı yalnızca milletimiz değil; gazi meclisimiz ve siyasiler de ortak bir direniş göstermişlerdir. Bu hain girişimin sorumluları mutlaka hukuk karşısında bedelini ödemek zorundadır. Şunu vurgulamak isterim ki; Türk Milleti sivil ya da askeri hiçbir otoriter gücün kendi egemenliğin yok saymasına, laik ve demokratik yönetim şeklinin ortadan kaldırılmasına asla izin vermeyecektir. Bizler darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine atmak için var gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu hedef tarihi sorumluluğumuzdur. Darbenin karşısında en önemli panzehir demokrasidir, açılıktır, katılımdır, laik cumhuriyete hep birlikte sahip çıkılmaktır. 15 Temmuz’da kaybettiğimiz şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Demokrasiye sahip çıkma kararlılığı gösteren halkımıza gönülden şükranlarımı sunuyorum. O gün meclisteki bütün partiler, milletimiz tek vücut olup darbenin karşısında yer aldı. Bundan sonra da darbelere geçit vermeyeceğiz. Bu hepimizin tarihi sorumluluğudur.”diye konuştu.  

Protokol konuşmalarının ardından İlçe Müftülüğüne bağlı din görevlilerince sela ve Kur’an-ı Kerim okundu. Programda; 15 Temmuz’u anlatan şiirler okundu ve Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hazırlanan etkinlikler gerçekleştirildi. Sonrasında Kahramanlık Türküleri seslendirildi ve 15 Temmuz Şehitlerinin anısına hazırlanan görseller izlendi. Okunan ilahiler ve yapılan duanın ardından program sona erdi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48