Akaryakıtta ÖTV Ayarı

Son dakika gelişmesi... Akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammını içeren Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV 7,05 TL’ye yükseltildi.

Akaryakıtta ÖTV Ayarı

Özellikle, esnaf, çiftçi ve üretici firmalar için en büyük gider kalemlerinden biri 'akaryakıt' oldu. Bundan tam iki ay önce 19-20 lira olan bir litre benzin, yüzde 60'a yakın bir artışla 34 liraya çıktı. Bu da, özellikle her gün yakıt almak durumunda olan milyonlarca esnaf, çiftçi ve şirket için büyük bir 'zarar' anlamına geliyor.

Resmi Gazete'de Yayımlandı

Akaryakıta ÖTV zammını içeren karar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara göre; benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV ise 7,05 TL’ye yükseldi. Diğer akaryakıt ürünlerinde de litre başına 5 liraya yakın artış öngörülüyor.

'KDV İle Birlikte 6 Lira Artacak'

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, akaryakıta ÖTV zammını Twitter hesabından yaptığı açıklamayla değerlendirdi. Bingöl’ün paylaşımı şöyle:

“Benzinde litrede 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV 7,05 TL’ye yükseltilmiştir. Dört gün önce bu kadar artış olacağını yazmış ve uyarmıştık! Bu artışların KDV’si ile birlikte pompa satış fiyatına yansıması 6 lira olacaktır.”

f1hqjv7wiaalvfl.jpg

Zamlı fiyatlar, dün gece tabelalara yansıtıldı.

Zamlı Tarife Tabelaya Yansıdı

Akaryakıta uygulanan ÖTV zammı tabelaya da hemen yansıdı. Dün 28 liradan satılan benzin 34 lira oldu. Motorin ise 26 liradan 32 liraya yükseldi. Tek kalemde 6 liralık bir zam, milyonlarca tüketici için de can yakıcı bir seviye oldu. LPG (Otogaz) da 4 liralık artışla 16 liraya dayandı.

Son İki Ayda Yüzde 60 Zamlandı

Seçimlerden bu yana da benzin ve motorinde büyük bir zam dalgası yaşanıyor. 16 Mayıs 2023'de ortalama benzin fiyatı 19-20 lira seviyesindeydi. ÖTV zammı ile birlikte bir lirtre benzin 34 lira oldu. Yine 16 Mayıs'ta bir litre motorin 19 liraydı. Bugün ise 32 lira oldu. Bu da yüzde 60'a varan bir artış anlamıne geliyor.

Gündem

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saban
Saban - 11 ay Önce

Hani gaz bulmustuk gabarda yağ bulmustuk nerede bunlar ey gidi bizim cahil milletimiz cumhurbaşkanı gözümüze baka baka yalan söylüyor

SIRADAKİ HABER