ALAPLI'DA EYLEM VAR!

ALAPLI'DA EYLEM VAR!

Yaklaşık 1 yıldır gündemdeki yerini koruyan Kdz Ereğli ve Alaplı sınırlarında yer alan cüruf tesisleri ile ilgili çevre gönüllüleri toplanarak eylem yaptı.

Göl kenarında toplanan gönüllüler yaşanan süreç hakkında bilgi vererek eğer tesis kurulursa bölgenin beklediği sorunları anlattı.

Bölgede toplanan çevre gönüllüleri EGE DOĞA A.Ş.’nin kanuna aykırı bir şekilde eski bir taş ocağına yeni ruhsat alarak cüruf işlemeye başladığını ve bu işlemin biran önce durdurulması gerektiğini ifade etti.

Gönüllülerin yaptığı açıklama şu şekilde:
Cüruf Geri kazanım Tesisleri bu bölgeye kurulduğunda neler ile karşılaşacağız.

BU BÖLGENİN, ATIKLARIN BU ALANA DEPOLANMASI DURUMUNDA

•BALIKÇI BARINAĞI KİRLENECEK.

•MEVRE ALTI VE CENNET PLAJI KİRLENECEK.

•BÖLGEDEKİ FINDIKLAR ZARAR GÖRECEK.

•ZARAR GÖREN FINDIK MAHSULÜ NEDENİYLE VATANDAŞIN GELİR KAYBEDECEK.

•ÜZERİNE TOZ KONMUŞ FINDIK MAHSULÜNÜ TOPLAYANLAR ZARAR GÖRECEK

•ÜZERİNE TOZ KONMUŞ FINDIK MAHSULÜNÜ TOPLACAK İŞÇİ BULMAKTA ZORLNILACAK

•ÇEVREDEKİ TARIM ARAZİLERİ TARIM YAPILAMAZ BİR HALE GELECEK.

•ORMAN, DOĞA, DERE , GÖL YOK OLACAK. YERALTI SU KULARI KİRLENECEK

•ATIK TOZLARININ IHLAMUR VE KESTANELERE ZARAR GÖRME RİSKİ

•BÖLGEDEK ARICILIK FAALİYETİ YAPANLAR BU DURUMDAN ETKİLENECEK.

•ORMANIN İÇİNDEKİ BU GÜZEL KÖY MAHVOLACAK.

•ÇEVREDEKİ KÖYLER ATIKLARDAN ETKİLENECEK.

•SEL İLE ATIKLAR DEREYE VE DENİZE ULAŞACAK

•ATIK TOZLARINI SOLUYANLAR HASTA OLACAK

MÜCADELEMİZİ HUKUK, VE MEŞRU ZEMİNDE YÜRÜTTÜK

Alaplı Atık geri dönüşüm AŞ. Çevre Bakanlığından Çevre etki değerlendirmeye gerek yoktur kararı almıştı. Osmanlı Köy sınırları içinde kaldığından dolayı Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi tarafından Atık dönüştürme tesisleri için AKP’li İl genel meclis üyeleri tarafından imar izini verildi. Şirket Gölü’ün bir bölümü içinde kalan arazının kendisinin olduğunu söyleyerek,bu gölü birkaç kez Kepçeler ile tahrip ederek boşaltmak istedi. Sokağa çıkma yasaklarına rağmen bölge halkı ve çevreye duyarlı olan insanların girişimi ile Gölün boşaltılması engellendi.

Bölgede yaşayan Köylüler adına Av. Pembe Mine Yılmaz İdare mahkemesine iptal davası açtı Mahkeme geçtiğimiz hafta yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Roj Metal’ Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından ‘ÇED’ Çevre ve etki değerlendirmeye gerek yoktur kararı aldı

Ereğli Belediyesi sınırları içinde kalan bu Tesisler, imar, ruhsat ve çalışma izini olmadan, Erdemir’den Faturasız, irsaliyesiz, kantar fişi olmadan cüruf taşıyıp çalışmaya başladı .Bu taşıma esnasında , büyük kamyonlar ile daracık köy yollarını tıkayarak,kornaları ile gürültü kirliliği yaratan,bu şekilde ,yöre halkını taciz ederek cüruf taşıyan, Roj metal kamyonlarının Kavak Dere de yaşayan kadınlar tarafından önleri kesilerek geçişleri engellendi. Güvenlik güçleri tutanak tuttu. Dosya Kdz. Ereğli Savcılığına intikal etti. Ereğli Belediyesi Tesisleri mühürledi şirket çalışmaya devam etti.

Av. Yakup Okumuşoğlu Ereğli Belediyesi adına Roj Metal’ Bakanlık tarafından verilen ÇED’e Gerek yoktur kararına karşı

İdare Mahkemesine iptal davası açtı. Mahkeme ÇED’e gerek yoktur kararını İPTAL etti. Bu Karar gereği Ereğli Kaymakamlığı ROJ Metalin Çalışmasını durduracağını bildirdi.

Meşru ve haklı mücadelemiz Alaplı, Ereğli ve Zonguldak’ta doğa dostu ve Çevrecilerden destek gördü. Yerel ve ulusal basında haber oldu. Bölge CHP Milletvekilimiz Deniz Yavuz Yılmaz, TBMM’ye soru önergesi olarak taşıdı.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48