Başvurular Başladı

CHP İl Başkanı Devrim Dural, aday adaylık sürecinin Bugün itibarıyla başladığını söyledi.

Başvurular Başladı

CHP İl Başkanı Devrim Dural, aday adaylık sürecinin Bugün itibarıyla başladığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)  İl Başkanı Devrim Dural, düzenlediği basın toplantısında, "CHP'de aday adaylığı süreci bugün itibariyle başladı. 2972 sayılı kanun uyarınca 2024 yılı mahalli idareler seçimlerinin başlangıç tarihi 1 Ocak 2924. Oy verme günü ise 31 Mart 2024 olacaktır. Mahalli idareler seçimine etkin ve verimli şekilde hazırlanmak amacıyla büyükşehir belediye başkanlıkları, il, ilçe ve belde belediye başkanlıkları, belediye ve il genel meclisi üyelikleri için aday belirleme hazırlıklarının Yüksek Seçim Kurulunu yayınlayacağı seçim takvimi bekletilmeden başlatılması öngörülmüştür. Bu nedenle Merkez Yönetim Kurulu'nun 20 10 2023 tarihli toplantısında aşağıdaki kararlar alınmıştır. Aday adaylığı başvuru tarihi. Mahalli idareler seçimlerinde aday adayı olmak isteyenler 21 10 2023 ve 28 10 2023 tarihleri arasında başvuru yapabileceklerdir. Yasa gereği istifa etmesi gerekenler ise siyasi parti, il, ilçe, belde başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ve kamu görevlileri sır Sıfır 1 12 202bir on iki  ve 05 12 202 tarihleri arasında başvuru yapabileceklerdir." şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanı Devrim Duralı, aday adaylık başvuru ücretini ise şu şekilde açıkladı;

"Büyükşehir belediye başkanlığı için 50 bin lira ,Zonguldak mesela merkez ilçe için 17 bin 500 lira. Nüfusu 50-100bine kadar olan il ve ilçe belediye başkanlığı için 15 bin lira. Belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyelii içinse 100 binin üzerinde olan il ve ilçelerde 10 bin lira 60-100 bin arasında olanlar için 7.500 lira şeklinde öngörülmüş.

CHP İl Başkanı Devrim Dural, İttifak konusunda;

"Tabii şimdi bizim  genel başkanımız Sayın Özgür Özel'in biliyorsunuz ittifak anlamında olumlu görüşleri var. İttifak Tabii ki yapılabilir. Ama biz seçimleri Zonguldak özelinde konuşuyorum. Türkiye için de bunu konuşabilirim ama Zonguldak özelinde konuştuğumuz zaman ittifak yapılmayacakmış gibi bir seçim çalışmalarını yapıyoruz ve yapacağız. İttifak olsa da olmasa da biz burada 25 tane belediyenin hepsini alabilmek için gerekli çalışmayı Burada yapıyoruz. Yapacağız. Bu anlamda da iddialıyız.  elimizden gelen her şeyi yapacağız. İttifak olursa bir artı olur. Ama olmazsa da bizim herhangi bir çekincemiz yok. Sonuçta Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak'ta çok güçlü bir parti. 11 tane belediye şu anda bizim elimizde. Dolayısıyla biz bunları bu sayıyı da yukarıya çıkartmak için örgütümüzle beraber var gücümüzle  olağanüstü bir çalışma içindeyiz." dedi.

En Sağlıklı adayı belirleme noktasında bütün verilerden ölçme ve değerlendirme yapabileceğimiz bütün verilerden faydalanacağız. Maksimum düzeyde.

Zonguldak merkezde bizim oy oranımız birinci parti niz çıktık. Buradan buradan bunu ıbir şekilde ispatı da ortada.  yeni bir il yönetimi, yeni bir merkez içi yönetimi  biz istekliyiz, hevesliyiz. Dolayısıyla burada ıadayımızı belirleyip ısürece doğru hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yapacağız. Hızlı bir şekilde hedefe doğru koşacağız.  Zonguldak'ta da  biz burada gereğini yapacağız 

Bu seçimleri alacağız. Biz buna yürekten inanıyoruz." dedi.

CHP il Başkanı Devrim Dural, Zonguldak'ta Cumhuriyet Halk Partisi'nin 11 belediyesi'nin bulunduğu ve bu 11 belediyede Memnuniyet anketi yapacaklarını ifade edwrek şöyle devam etti:

"Şimdi genel merkezimizin bize ifade ettiği ve anlattığı şekliyle ben size bunu anlatmak istiyorum. Mevcut CHP'li belediyelerin bulunduğu bölgelerde bir memnuniyet anketi yapılacak. Bunun açılımı içeriği de şu şekilde. Burada mevcut belediye başkanımız da halkımız memnun mu, değil mi? Bir önceki seçimde almış olduğu oy oranını koruyor mu? Üzerine mi çıkmış? Yoksa almış olduğu oy oranının altına mı gelmiş? Buna bakacak genel merkezimiz. Eğer gelen eğer buradaki belediye başkanımız oy oranını koruyorsa veya üzerine çıkmışsa burada mevcut belediye başkanımızla devam kararını verme yetkisi genel merkezimizde. Ama büyük bir düşüş söz konusuysa tabii ki halkımızın memnuniyet anketinden olumsuz bir sonuç alan belediye başkanımızın da burada adaylaşması tabii ki olmayacak veya zor olacak. 

Burada mevcut CHP'li belediyeleri kastediyoruz. İlimizde şu anda halde hazırda bulunan CHP'li belediyeler kastediyorum "

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER