BELEDİYEYİ İCRAYA VERDİLER!

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yol harcamalarına ilişkin ‘Yol Katkı Payı’ adı altında alınan paraların geri ödenmemesi üzerine vatandaşlar, Çaycuma Belediyesini icraya vermeye başladılar.

BELEDİYEYİ İCRAYA VERDİLER!

Zonguldak Vergi Mahkemesi tarafından yapılan inceleme ve araştırma neticesinde hukuka aykırı olduğu tespit edilerek ve alınan kararla iptal edildi. Yine üst Mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. Vergi Dava Dairesi tarafından da 16 Şubat 2022 tarihinde Çaycuma Belediye Meclisi tarafından hukuka aykırı olarak alınan bu kararın hatalı olduğu kesin olarak ve oybirliğiyle kabul edildi.
2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununa dayanarak Çaycumalılar dan alınan Yol Katkı Payı paralarına ilişkin kararın yargı yoluyla iptal edilmesi üzerine paralarını geri almak için belediyeye dilekçe veren vatandaşlar, ödeme yapılmaması üzerine Çaycuma Belediyesini icraya vermeye başladı.
 Belediye Meclisi kararının iptali üzerine ödeme yapan vatandaşların ödedikleri parayı yasal faiziyle birlikte geri alma hakları doğmuş ve ödeme yapan iki bine yakın Çaycumalı, Çaycuma Belediyesine dilekçeyle başvurarak paralarının geri ödenmesi talebinde bulundu. 
İcraya veren vatandaşlar, şaşkınlıklarını şu sözlerle dile getirdi; “Çaycuma Belediyesi şu ana kadar geri ödeme yapmadı. Alınan bilgiye göre, Belediye Meclisini olağanüstü toplantıya çağıran Çaycuma Belediyesi, katkı paylarının geriye ödenmesi konusunu görüşme kararı aldı. Çaycuma Belediye Meclisinin, yüksek yargı kararına ilişkin geri ödemelerin yapılması dışında bir karar alma yetkisi bulunmamaktadır. Hak sahiplerine geri ödeme yapılmaması üzerine, vatandaşlar Çaycuma Belediyesini icraya vermeye başladı. Kamuoyunun beklentisi, ödemelerin icra başvurusuna gerek kalmaksızın yapılması yönündeyken belediyeden gerekli açıklama ve ödeme işleminin yapılmamasının insanları zor durumda bıraktığı gözlenmektedir.”

Gündem

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER