‘’DEĞİRMENAĞZI TÜNELİ GAZ TÜNELİ GİBİ’’

‘’DEĞİRMENAĞZI TÜNELİ GAZ TÜNELİ GİBİ’’

27 Ocak 2022 tarihinde Zonguldak- Ereğli Karayolunun Ilıksu mevkiinde meydana gelen heyelan, kent ulaşımında önemli aksamalara neden olurken, bir kişinin yaralandığı olayda büyük bir facianın eşiğinden dönülmüş, yola düşen kayaların ardından karayolunun Ereğli istikameti araç trafiğine kapatılmıştı.

Kapatılan yolun muhtelif kesimlerinden heyelanların meydana gelmeye devam ettiği Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın geçtiğimiz günlerde bölgede yaptığı incelemelerin ardından ortaya çıkarken, Milletvekili, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına yolun heyelan ıslah ve yıkıntı kaldırma çalışmaları ne zaman başlayacak diye sordu.

Yavuzyılmaz, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 2018 yılında Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi kavşağında meydana gelen heyelanın bölgeden kaldırılmasının 3 yıldan fazla süre aldığını ve bu durumun trafikte ciddi aksaklıklara neden olunduğunu hatırlatırken, yolun bir kez daha tek istikametten sağlanmasının trafik seyir güvenliği açısından çeşitli tehlikelere neden olduğuna dikkat çekti.

Kapanma nedeniyle çift yönlü kullanılan Değirmenağzı Tünelindeki zehirli gaz birikiminin de tehlikeli seviyelere ulaştığının altını çizen Milletvekili, “Değirmenağzı Tüneli gaz tüneline dönüştü” diyerek şunları söyledi:

“Trafik seyir güvenliği tehlikede, Değirmenağzı Tüneli gaz tüneli gibi”

Defalarca uyarmamıza rağmen heyelan önleyici tedbirlerin alınmadığı Zonguldak- Ereğli Karayolu bir kez daha kapandı. 27 Ocak tarihinde meydana gelen heyelanın ardından araç trafiğine kapatılan yolda trafik Ereğli – Zonguldak yönünde, bölünmüş olarak sağlanmakta bu durum özellikle hava muhalefetinin olduğu havalarda trafik seyir güvenliği açısından çeşitli tehlikelere yol açmaktadır. Ayrıca kapanma nedeniyle çift yönlü kullanılmaya başlanılan Değirmenağzı Tünelindeki zehirli gaz birikimi, artan araç sayısının etkisiyle tehlikeli seviyelere ulaşmakta, tünelin havalandırma sistemleri tam kapasite çalıştırılmaması nedeniyle de tünel adeta bir gaz tüneline dönüşmüş durumdadır.

“BEÜ Kavşağındaki heyelan yığını 3,5 yılda kaldırıldı”

Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kampüsü kavşağı bölgesinde 09.02.2018 tarihinde meydana gelen heyelanın bölgeden kaldırılma ve yolun açılma çalışmaları 28.05.2019 tarihinde ihale edilmiş yolun açılması ise yaklaşık 3,5 yıl sürmüş, Zonguldak istikameti yönünde kullanılamayan sağ taşıma yolu nedeniyle bölge trafiğinde uzun süre tehlikeler ve aksaklıklar yaşanmıştı. Bugün benzeri bir heyelan yığını ile karşı karşıyayız. Ne yazık ki zamanında alınmayan tedbirler nedeniyle meydana gelen hadiselerin adeta bir domino etkisi gibi yol açtığı başkaca sorunları Zonguldaklılar olarak yaşıyoruz.

“Ulaşım mağduriyeti kalıcı hale gelmemeli”

TBMM Başkanlığına 03 Şubat ve 25 Şubat 2022 tarihlerinde sunmuş olduğumuz soru önergeleri ile bölgede çalışmaların ne zaman başlanıp tamamlanacağını ayrıca bu süreçte trafik seyir güvenliği adına hangi ilave tedbirlerin alındığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sormuş bulunmaktayız. Söz konusu çalışmalar ivedilikle tamamlanmalı ve hem şehirlere arası hem de hastane bölgesine ulaşımda yoğun olarak kullanılan yol bir an önce açılmalıdır. Bölgede ulaşım mağduriyeti kalıcı hale gelmeden, sorumluları sorunu çözmeye davet ediyorum.”

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER