Ereğli Belediyesi İtfaiye Ekibi 10 Günün Ardından Ereğli’ye Döndü

Ereğli Belediyesi İtfaiye Ekibi 10 Günün Ardından Ereğli’ye Döndü

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarını söndürmek için Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden takviye güç için bölgeye giden itfaiye personeli, ilçeye döndü. 7 personel ve bir gönüllüyü karşılayan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “sizinle gurur duyduk” dedi.

Türkiye’yi derin üzüntüye boğan, ülkenin yüzlerce farklı noktalarında çıkarak günlerce süren orman yangınları için tek vücut olundu. Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün 7 personeli ile bir gönüllü, 2 adet itfaiye aracı ile birlikte Antalya’daki yangınlara müdahalede bulunmak için 31 Temmuz’da bölgeye sevk edildi. Aradan geçen 10 günün ardından Ereğli’ye dönen ekip için, belediye binası önünde karşılama töreni gerçekleştirildi.


Burada konuşan Belediye Başkanı Posbıyık, personel ile gurur duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: 

“Sağ salim aramıza döndünüz. Son derece mutlu olduk. Orada yaptığınız vefakar çalışmalardan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Muhammet Ali Ateş oradaki bilgilerin hepsini bana aktardı. Oradaki köylülerin size gösterdiği sevgi selini, evlerinin yanmaması için ortaya koyduğunuz cesareti anlattılar. Oradan bir çok kişiden telefonlar aldık. ‘Ereğli İtfaiyesini burada gördük’ diye. Hem Manavgatlılardan hem de Ereğli’den gidip oraya yerleşenlerden telefonlar aldık. ‘Gurur duyduk, onurlandık’ dediler. Biz de gurur duyduk. Belediye olarak bütün arkadaşlarımızla ve Ereğli halkı olarak sizlerle gurur duyduk. Hepinizden Allah razı olsun.O bölgede görev bittiği için, gönderdiler. Yoksa biz devam edecektik. Lojistik ihtiyaçlarını gidermek için Müdürlerini bizzat gönderdik. Afad Müdürü Ahmet Bey ile beraberdiler.

YAĞMURDAN SONRA RAHATLADI
Posbıyık, Kriz Masası yetkilileri ile yaptıkları görüşmede, Ereğli ekibinin bir süre daha bölgede kalabileceklerini ilettiğini belirterek, “ ‘biz, gerekiyorsa daha da kalabiliriz’ dedik. Arkadaşlar da kalmak istiyorlardı ama o bölge, yağışlardan sonra tamamen rahatladı. Bize de teşekkür ettiler. Arkadaşlarımın hepsini alkışlıyorum” diye konuştu.

EKİP LİDERİ ANLATTI: HER GÖREVİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞTIK

 İtfaiye Çavuşu Turan Can 10 gündür bölgede yaşadıklarını ve süreci şöyle anlattı: “Sayın Başkanımızın emri doğrultusunda yangın bölgesine hareket ettik. Ereğli İtfaiyesi olarak Kriz Masası’nın vermiş olduğu görevleri en iyi şekilde yapmaya çalıştık. İlk görev yerine gittiğimizde orada bulunan orman bölümünün bir bölümünün tamamen yanmış olduğunu, bir bölümünün de yanmakta olduğunu gördük. Yangının mahalleye sıçramaması için oradaki itfaiye ekipleri ile emniyet şeridi oluşturduk. Ve kontrolden çıkan yangın, mahalle bölgesine ilerlediği sırada biz de ekiplerimizle birlikte yangının geliş noktasına konumlandık. O bölgede mahalleye sıçramaması için aşırı su baskını ile yangının yoğunluğunu azattık ve ardından soğutma çalışması yaptık. Sabaha kadar o bölgede nöbet tuttuk, tekrar mahalleye yangının sıçramaması için mücadele verdik. Bütün İllerden, ilçelerden itfaiye ekiplerimiz bölgeye sevk edilmişti. Biz de ilçe belediye olarak araröz ve su tankeri ile çalışmalara katılan nadir itfaiyelerdeniz. Bu bölgede elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. Bugün 10’uncu günümüz; 9 gün boyunca görev yaptık.”

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48