PAT PATLAR KADAR TEHLİKELİ

Zonguldak’ta trafiğe kayıtlı traktörlerin yüzde 85’i araç muayenesini yaptırmıyor.

PAT PATLAR KADAR TEHLİKELİ
gundemeregli.com-T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK’ün tahminlerine göre Zonguldak’ta trafiğe kayıtlı traktörlerin yüzde 85’i araç muayenesini yaptırmıyor. Söz konusu traktörler, trafikte her gün binlerce kişinin hayatını tehlikeye atıyor.

Ülkemizde dünya standartlarında araç muayene hizmeti vererek trafik güvenliğine büyük katkı sağlayan TÜVTÜRK, Zonguldak’taki traktörlerle ilgili çarpıcı verileri kamuoyu ile paylaştı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zonguldak’ta trafik tescile kayıtlı 8 bin 500’ü aşkın traktörden 2012’de muayeneye gelmesi gerekenlerin yalnızca yüzde 15’inin muayeneye geldiğinin belirtildiği açıklamada, kanunen yükümlü olmalarına karşın geri kalan yüzde 85’in araç muayenesi hizmeti almadığı ve 2013 yılında da aynı eğilimin devam ettiği vurgulandı.

HER YIL 300 KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

TÜVTÜRK ‘ün desteğiyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında düzenlenen Tarım Araçlarının Güvenli Kullanım Çalıştayı’nda açıklanan rakamlara göre, her yıl ülkemizde ortalama 2 bin 500 traktör kazası meydana geliyor ve bu kazalarda, ortalama 300 vatandaşımız hayatını kaybediyor. EGM istatistiklerine göre traktör kazalarında karşılaşılan sürücü kusurları arasında dönüş kurallarına uymama, kavşak ve geçitlerde geçiş önceliğine uymama ve aracın hızını hava ve trafik durumuna göre ayarlamamanın geldiği görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48