‘’ZONGULDAK’A YAPILACAK YATIRIMLAR ENGELLENİYOR!’’

‘’ZONGULDAK’A YAPILACAK YATIRIMLAR  ENGELLENİYOR!’’

Zonguldak Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, belediye toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya gelerek gündeme dair konular hakkında açıklamalarda bulundu. 

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Alan, özellikle Bülent Ecevit Üniversitesi uhdesinde bulunan ve 15 Temmuz Şehitler Kampüsü olan, öncesinde Hayvanat Bahçesi olarak bilinen sosyal alanın Zonguldak halkının hizmetine açılması gerektiğine vurgu yaptı. 

Üniversite yönetiminin geri adım atacağını düşündüğünü belirten Başkan Alan, belediye bünyesinde firmalar tarafından halka sunulan hizmetlerinde aksamaması noktasında çalışmalar yaptıklarını ve şartnameye uymayan firmalara da gerekli uyarılarda bulunduklarını söyledi. 

TTK Maden Mühendisleri binası, otobüs firması, çöp kamyonu ihalesi, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü, 69 Ambarlarına yapılması planlanan eğitim kurumunun yapılmasının engellenmesi konularında açıklamalarda bulunan Başkan Alan, “Malumunuz Cumhurbaşkanımızın önderliğinde il başkanları toplantısı vardı. Bizde gitmişken bakanlıklardaki çalışmalarımız konusunda temaslarda bulunduk. Zonguldak için çalışmalarımız devam edecek.

BELEDİYE UHDESİNDEKİ FİRMALARA UYARILARDA BULUNDUK

TTK maden Mühendisleri binası ile ilgili de Çağlar beyle beraber bu planlamalar yapılırken biz oraya gittik. Oranın yıkılıp yada yeniden güçlendirilmesi konusunda TTK ile görüşme yaptık. Onların kastettiği gibi bir durum söz konusu olmuş olsaydı biz baştan öyle yapardık. 

Zonguldak’ta ne olursa olsun olay dönüşüp dolaşıp bana geliyor. Otobüs firmasının durumunda kayyumda biliyorsunuz. Sözleşme şartlarında ne yazıyorsa bizde onu uyguluyoruz. O süre içerisinde şartlar yerine getirilmezse bizde fesh etmek zorundayız. 10 gün içerisinde mevcut duruma gelmezse bizde fesh ederiz. Alan firma hem para kazansın hemde hizmet versin. Belediye için hizmet veren firmaların halkı da mağdur etme durumu olamaz. Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar başta olmak üzere sıkıntılar yaşıyorlar. Ama biz vatandaşımızın mağdur olmasını istemiyoruz. 

ZONGULDAK HALKININ BEKLENTİLERİNİ ÖNEMSİYORUM

İhaleyi iptal etmek zorunda kaldık. Bizim en baştaki beklentimiz çevre temizliğidir. Mahallelerimizin çöplerini temizlemeye çalışıyoruz. Araçlarında yaşlanması nedeniyle bizde daha genç araçlarla hizmet verelim diye düşündük. İhale komisyonumuz şartname hazırlıyor. Şartlar ne durumda onu da bilmiyorum. 6 tane firma katılmış. Pazartesi yada Salı günü nihai sonuç belli olur. İnsanların bu süreçte de bir şeyler demesi gayet doğaldır.

UZUN MEHMET CAMİİ OTOPARKI ÜCRETLENDİRİLECEK

Uzun Mehmet Camii altındaki otopark ücretli olacak. Bunu da cami derneği yürütecek. Camimizin masrafları da o dernek tarafından karşılanacak. Diğer şehirlerde de bu işler böyle yapılıyor. Sahil projesi biraz hızlandılar. Şubat ayına kadar TOKİ firmalarındaki diğer firmaların yaptığı gibi uzatma aldılar. Yılbaşı olmadan da açmak istiyoruz. Malzeme noktasında sıkıntıları yok. İşçilik noktasında sıkıntıları var. Bu süreci yakından takip ediyoruz. Zonguldak halkımızın sahil bandıyla erken buluşmasını istiyoruz. 

MARKETLERDEKİ FAHİŞ FİYATLARI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Marketlerdeki fahiş fiyat yada son kullanma tarihleri geçmiş ürünler zabıta ekibimiz tarafından kontrol ediliyor. Vatandaşımızın sağlığı bizim için çok önemli. Bazı firmaların kurallara uymadıklarını görüyoruz. Fahiş fiyatlar konusunda bizim denetimlerinde fiyat farklılıkları olduklarını görüyoruz. Şifaen uyarıyoruz. Ticaret Müdürlüğü’nün bu konuda çalışmaları daha önemli. Tezgah ve kasadaki fiyatların oynadığını görmek çok nahoş bir durum. Bu tür olayların önüne geçilmek zorunda. 

Ali Kaban Vali olduğu Mahmut Özer’in Rektör olarak görev yaptığı dönemde hayvanat bahçesinin olduğu yerin halka açılması yönünde protokol yaptıkları konuştukları dile getiriliyor.  Zonguldak halkının orayı en azından hafta sonunda girmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanların nefes alacağı bir nokta… Hayvanat Bahçesinin olduğu o alan Zonguldak halkınındır. Zonguldak halkı en azından orada ailesiyle birlikte hafta sonunda gezip dolaşabilmelidir. Bu anlamda üniversite yönetiminin de geri adım atacağını düşünüyorum. Zonguldak halkının düşüncesi bizim için çok daha önemlidir. 

ZONGULDAK’A YAPILACAK YATIRIMLAR ENGELLENİYOR

Zonguldak’a yapılması gereken bazı çalışmalar. Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde BİLSEN,
Halk Eğitim Merkezi, Rehberlik Merkezi olmak üzere 69 Ambarlarında bir araya getirerek 34 milyon lira civarında bir çalışma yapacaktık. Ankara Mimarlar odası tarafından buna bir itiraz oldu. Yarınlarımız teminatı çocuklarımızın eğitim almasını engellemenin nasıl bir ruh hali içinde olduklarını anlamış değilim. 34 milyon liralık yatırım gelmiş. Fakat, buna yapılan itiraz sonucunda bu yatırım durdu. Bu durum canımızı yaktı. Bizi üzdü. Hükümet tarafında 34 milyon lira parası ayrılmış. Gençlerimiz meslek sahibi olsun ve kendilerine ailelerine ve etrafına faydalı olsunlar diye çabalarken bu durumun yaşanması bizler çok üzdü. Ama bazı kesimler bunu istemiyorlar. Başka şehirlerdeki kişiler tarafından hareket ederek bu tor yatırımın engellemesini doğru bulmuyorum. Bundan rahatsız olan kesimler taşeron kullanarak Zonguldak’a yatırım gelmesini istemiyorlar. Gençlerimizin eğitim almasını istemiyorlar. Burada bir eğitimi kurumu kurulacak. Gençlerimizin önünün kesilmesini doğru bulmuyorum. Çocuklarımızın dertleri ile dertlenseler ve durumlarını bilselerdi böyle bir eylemde bulunmazlardı.” dedi.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER