HAYVANSEVERLER SESLERİNİ YÜKSELTTİ

HAYVANSEVERLER SESLERİNİ YÜKSELTTİ

Karadeniz Ereğli Gönülden Hayvan Sevenler Derneği’nce  Türkiye genelinde eşzamanlı olarak eziyet gören hayvanların korunması için düzenlenen basın açıklamasında, “Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini ‘Belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen’ hayvanlara ödettirmeyeceğiz” denildi.

Karadeniz Ereğli Gönülden Hayvan Sevenler Derneği’nce  Türkiye genelinde eşzamanlı olarak eziyet gören hayvanların korunması için basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasını okuyan Hayvansever Cem Ulusoy, bir Müslüman ülkeye, bir uygar ülkeye, bir hukuk devletine yakışmayacak şekilde merhamet, sevgi ve insanlık duyguları taşlaşmış, yüreklerini terk etmiş, adeta cinnet geçiren küçük bir azınlık tarafından sokak köpeklerine toplatılıp öldürülsünler diye savaş açtığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nde köpeklerin kafalarına küreklerle vurularak öldürüldüğü görüntülerin yurt çapında büyük infiale yol açtığını ifade eden Ulusoy şöyle dedi:

“Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, ‘Belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen’ hayvanlara ödettirmeyeceğiz.  Sonun akadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi, gerek kurumlara, gerekse köpekler öldürülsün diyen kanlı şer odaklarına bugün bir kez daha haykırıyoruz. Bu belediye gerçeği çerçevesinde, tespitlerimizin kamuoyunca ve kurumlarca dikkate alınmasını uyarıyoruz”

ÖNERİLER…” İKİ YILDA SORUN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ÇÖZÜLÜR”

Ulusoy, tespit ve önerilerini ise şöyle sıraladı:

“Resmen zehir ve kıyma alarak 100 yıl boyunca zehirleyerek öldüren belediyeler, 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Sokak Hayvanlarını Koruma Kanunu’ndan 18 yıl geçmesine rağmen  hala daha bakımevi kurmadılar. Hayvanları toplarken birazını öldürüp, kalanları da başka şehirlere, kırsala, çöplüklere atmaya devam ettiler. Bu dönemde Konya, Balıkesir, Denizli, Samsun, Trabzon, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Kocaeli, Mersin ve Beykoz gibi büyük yaşam alanlı dev bakımevleri yapılan şehirlerde bir taraftan katliamlar devam edip, bakımevlerinde hayvanlar aç-susuz ölümlere mahkum edilirken, sokak hayvanı sayısı dev bakımevlerine götürmek bahanesi ile ilçelerin birbirlerine köpek atmaları sebebi ile patlayarak artmaya devam etti. Bütün belediyelerin kendi sınırları içinde kısırlaştırma üniteleri, bakımevleri kurmaları hükmü maalesef, yeni 7332 sayılı yasada belediyelere 3-4 yıla yakın süreler verilerek ötelendi.

Türkiye’de 916 ilçe her gün 10 kısırlaştırma yapsa, bir yılda 2 milyon 198 bin 400 kısırlaştırma sadece ilçelerde olabiliyor. Bunun yanında 80 büyükşehir ve il günde 50’şer kısırlaştırma yapsalar yılda 960 bin kısırlaştırma il ve büyükşehirlerde olur. Yılda yaklaşık 3 milyon civarında köpek kısırlaştırılır ve köpek nüfusu hızla azalmaya başlar. DSÖ’nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda yüzde 30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır.

Tek çözüm olan kısırlaştırma ile 2 yılda üreme kontrol altına alınabilecekken, tarım bakanlığı ve bazı siyasiler kanlı şer çetesini de yanına alarak ormanlara, dev barınaklara toplama, öldürme odaklı çalışmaları ısrarla sürdürmekteler.

Bu tespitler çerçevesinde ilgili herkesi uyarıyoruz. Kadim kültürü merhamet olan Anadolu insanları ve biz yüreğini bu hayvanlar için ortaya koymuş gönüllüler bir hukuk devleti olan Türkiye’de bu hayvanlara katliamlar, zulümler, ölümler getirecek hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz.  Her zaman sessiz kulların sesi olduk, olmaya da devam edeceğiz.Sokak hayvanları sahipsiz değildir.”

Basın açıklamasının ardından katılımcılar hayvanlara eziyet ve öldürülmelerine karşı sloganlar attı ve olayları protesto için siyah balonlar bırakıldı. .

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER