OHAL, Ekonominin normal işlemesini engellemeyecek´

OHAL, Ekonominin normal işlemesini engellemeyecek´

OHAL, Ekonominin normal işlemesini engellemeyecek´

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında alınan 3 aylık OHAL kararının ardından oluşacak ekonomik durumlara dair açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı canlı yayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın dün akşam MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıkladığı Türkiye genelinde 3 aylık Olağanüstü hal (OHAL) kararının, ekonomiye nasıl yansıyacağına dair değerlendirmede bulundu. OHAL kararının, ekonominin normal işlemesini engelleyici en ufak farklı bir düşüncenin olmadığını söyledi.

OHALin tek hedefinin; devletin içindeki paralel ihanet şebekesinin temizlenmesi olduğunu dile getiren Şimşek, OHAL, kanun hükmünde kararname ile bu temizliğin etkin ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Hedef açık ve nettir. Vatandaşlarımız müsteri olsunlar. Ekonominin normal işlemesini engelleyici en ufak farklı bir düşünce yok Paralel ihanet şebekeleriyle ilişkileri olanlar hariç normal vatandaşlarımıza hiçbir sınırlama getirmeyeceğiz. Yasa yetki veriyor ama bu yasa normal vatandaşlarımıza kullanılmayacak. Bunları ekonomik özgürlüklerin yaşanabilmesi için yapmak zorundayız dedi.

S&P, haberimiz olmadan karar almış
Kredi derecelendirme kuruluşu Standart&Poorsun Türkiyenin BB+ olan notunu BBye düşürmesi ve not görünümünü de durağandan negatife çekmesini Aceleci bir tavır olarak değerlendiren Şimşek, S&P bizim haberimiz olmadan toplanarak karar almış. Biraz aceleci bir karar verdiklerini söyledik. Görüşmeyi kabul etmediler. Zaten biz S&P ile de çalışmıyoruz. Biz darbe girişiminden sonra hemen Pazar günü, Moodys yetkilileriyle telekonferans yaptık ve durumu anlattık. Türkiyenin daha iyiye gideceğini, reformları yapma imkanının artacağını söyledim. Onlarda önce bize bilgi verdi. Komiteyi toplamak istediklerini belirttiler. Aceleci davranmadılar. Moodys, S&Pden bir kademe yüksektir şeklinde konuştu. Şimşek,Türkiyenin dış borç çevirmede de sorun yaşamayacağını belirtti.

G20 için Çine gideceğini aktaran Şimşek, orada da temaslara gireceğini ve Türkiyedeki durumu, yatırım konusunda risk taşımadığını, reformların yapılma imkanının arttığını anlatacağını belirtti. Şimşek ayrıca G20den döndükten sonra Asyaya Avrupaya ve diğer bölgelere çıkarak bir RoadShow (Tanıtım toplantısı) yapacaklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39