Ruhi Cöbekoğlu için belediye binası önünde tören düzenlendi

Ruhi Cöbekoğlu için belediye binası önünde tören düzenlendi

Ruhi Cöbekoğlu için belediye binası önünde tören düzenlendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 18 yıl belediye başkanlığı yapan ve önceki gün hayatını kaybeden Ruhi Cöbekoğlu için belediye binası önünde tören düzenlendi. Tören sırasında belediye başkanlarının ardından konuşmak isteyen CHP’li yöneticiler tartışmaya neden oldu.
Kdz. Ereğli ilçesinde 1973 ve 1994 yılları arasında 18 yıl belediye başkanlığı görevi yapan 2 çocuk babası Ruhi Cöbekoğlu önceki gün tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybetti. Cöbekoğlu için bu gün Kdz. Ereğli Belediyesi binası önünde tören düzenlendi. Törende önce Eski Belediye Başkanlarından Halil Posbıyık, ardından da Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal konuştu. Posbıyık törendeki konuşmasında Cöbekoğlu’nun çalışkan ve örnek bir insan olduğunu belirterek, belediyecilik anlamında kendisinden çok şeyler öğrendiğini ifade etti.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da Ereğli’de altyapının temellerini Ruhi Cöbekoğlu’nun attığını, kendisini hizmetleri ile anacaklarını belirterek ailesine ve Ereğli halkına başsağlığı diledi.
Uysal’ın konuşmasının ardından duaya geçileceği sırada CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Setan Ocakçı itiraz ederek, törende kendisinin ve milletvekillerinin de konuşma yapması gerektiğini söyledi. Başkan Uysal ise CHP adına CHP’li Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a söz verdiğini, Belediye Başkanı olarak kendisinin de konuşma yaptığını ve protokol gereği belediye başkanının ardından konuşma yapmanın doğru olmadığını söyledi. Din görevlisi Ali Aksoy dua etmeye başladığı sırada mikrofonu alan CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Sertan Ocakçı, duayı keserek konuşmaya başladı. Ocakçı duayı yarıda bırakarak yaptığı konuşmasında ömrünün 75 yılını siyasete ayırmış ve Kdz. Ereğli’de 18 yıl belediye başkanlığı yapmış ve CHP’nin yıllarca bayrağını dalgalandırmış Ruhi Cöbekoğlu’nun naaşının başında olduklarını ve kendisinin saygıyla gömülmeyi hak ettiğini ifade etti. Ocakçı’nın ardından törende CHP Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpçu, Ünal Demirtaş ve Eski Milletvekillerinden Önay Alpago’da birer konuşma yaptı. Cöbekoğlu’nun naaşı yapılan konuşmaların ardından tekbirlerle cenaze aracına taşındı.
Cöbekoğlu, Bozhane Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

RUHİ CÖBEKOĞLU KİMDİR?

9 Ağustos 1924 tarihinde Kdz. Ereğlide dünyaya gelen Ruhi Cöbekoğlu Asım ve Haver Cöbekoğlunun 3. çocuğudur. İlk ve orta okulu Kdz. Ereğli ilçesinde tamamlayan Cöbekoğlu, Lise tahsilinin ilk kısmını Bartında tamamlayarak Bolu Orman Okulunu tamamladı. Sinop, Devrek ve Zonguldakta uzun yıllar Orman şefliği yaptı. 1960ta mesleğinden ayrılan Cöbekoğlu Kdz. Ereğli ilçesine dönerek ticarete atıldı.CHPde Kdz. Ereğli İlçe Başkanlığı görevini de yapan Cöbekoğlu 11 Aralık 1973-12 Eylül 1980 tarihleri arasında 7 yıl, 25 Mart 1983-27 Mart 1994 tarihleri arasında 11 yıl olmak üzere toplam 18 yıl Ereğli Belediye Başkanlığı görevini yürütmüştü. Cöbekoğlunun iki oğlu bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2017, 11:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çevreci
Çevreci - 5 yıl Önce

Allah rahmet eylesin, Ereğli[xt]ye büyük hizmetler yapmış dürüst, çalışkan bir belediye başkanımızdı, mekanı cennet olsun. İyi insanlar iyilikleri ile anılırlar, arkasından da güzel sözler söylenir. Yalnız kendisi hiç evlenmemişti çocuğu da yok, biraz araştırıp haber yapsanız.

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48