“İSLAM ÂLEMİ OLARAK HÜZÜN İLE SEVİNCİ BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

Kdz Ereğli İlçe Müftüsü Recai Albayrak, 23 Temmuz 2014 Çarşamba akşamını 24 Temmuz Perşembe gününe bağlayan gece idrak edilecek olan Kadir Gecesi nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“İSLAM ÂLEMİ OLARAK HÜZÜN İLE SEVİNCİ BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

gundemeregli.com-Kdz Ereğli İlçe Müftüsü Recai Albayrak, 23 Temmuz 2014 Çarşamba akşamını 24 Temmuz Perşembe gününe bağlayan gece idrak edilecek olan Kadir Gecesi nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Müftü Albayrak’ın mesajı şu şekilde;

“Ramazan ayının son günlerine doğru adım adım yaklaşırken, İslam âlemi olarak hüzün ile sevinci birlikte yaşıyoruz. Hüzünlüyüz çünkü rahmet ayında İsrail ordusu tarafından Gazze’de yüzlerce müslüman kardeşimizin şehit edilip hunharca katledilmektedir. Ve yine hüzünlüyüz Allah katında ayların en hayırlısı olan Ramazan-ı Şerife veda ediyoruz. Sevinçliyiz çünkü Çarşambayı perşembeye bağlayan gece bin aydan hayırlı Kadir Gecesine kavuşuyoruz. Kadir Gecesi, Müminlerin ve tüm insanlığın kadrini yücelten gecedir. O gecede insanlığın hidayet rehberi ve önceki vahiylerin tasdikleyicisi olan Kuran-ı Kerim inmiştir. Kuran inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırmış, hakkı anlatmaya, hakikati duyurmaya, adaleti yüceltmeye, sevgiyi yaymaya, fazilet ve erdemin hak ve hakikatin yanında yer almak olduğunu öğretmeye gelmiştir. Kuran rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla insanı yüceltmiş, onu şereflendirmiştir. Ancak ne zaman insan Kuran´ın kadrini bilemez olmuşsa, o vakit beşerin ve ümmetin kadri düşmüştür. Bugün de İslam coğrafyası bir ilim ve medeniyet, bir barış ve esenlik coğrafyası olmaktan gittikçe uzaklaşıyorsa bunda Kur’an’a hak ettiği kıymetin verilmiyor olmasının payı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Böyle zamanlarda, fecre kadar esenlik getiren, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesini ihya etmek de daha büyük bir önem ve anlam kazanmaktadır.Böyle bir ortamda, bu geceyi vesile kılıp, Kuran´ın kadrini kıymetini bilmeli ve bu gecede dünya semasına inen Kuranı tekrar gönül semalarımıza indirmeliyiz. Kadir Gecesinin faziletini, gecenin karanlığında değil karanlıkları ortadan kaldıran Kuran´da aramalıyız. Bin aylık manevi gelişmeleri yaşayabilmek için Kuran´ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine yeniden sarılmalıyız. Allah´ın meleklerinin yeryüzüne barış ve esenlik getirmeleri için, Kuran´ın barış ve esenlik mesajlarına can-ı gönülden kulak vermeliyiz.Ramazan ayı boyunca İslâm coğrafyasında kadın, çocuk, yaşlı demeden kardeşlerimize reva görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsü yüreğimizi dağlıyor. Bu hüzünle Ramazanımız buruk geçti. Kadir gecesini idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak hepimizin vazifesidir. Zalimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur. Bu duygu ve düşüncelerle, İslam âleminin ve Ereğli’de yaşayan kardeşlerimizin mübarek Kadir Gecesini en içten dileklerimle kutluyor, huzur, güven ve barış içinde Ramazan Bayramına kavuşmayı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.”

Okunma Sayısı: 839
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner12

banner38

banner4

banner37

banner39