Yeni MR Cihazı Hizmet Vermeye Başladı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne 2015 yılında Dijital Anjiyografi ve SPECT – CT’nin hizmete alınmasının ardındanyeni Manyetik Rezonans (MR) cihazının da alım ve montaj işlemleri tamamlanarak hizmet vermeye başladı.

Yeni MR Cihazı Hizmet Vermeye Başladı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne 2015 yılında Dijital Anjiyografi ve SPECT – CT’nin hizmete alınmasının ardındanyeni Manyetik Rezonans (MR) cihazının da alım ve montaj işlemleri tamamlanarak hizmet vermeye başladı. Böylece BEÜ, diğer sağlık hizmetlerinin yanında görüntüleme hizmetlerinde de Batı Karadeniz Bölgesinin en güçlü sağlık hizmeti sunucusu olma özelliğini çok daha güçlendirmiş oldu.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne2015 yılında ihalesi tamamlanan yeni 1.5Tesla MR cihazının kurulum işlemi tamamlandı. Daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak amacıyla Radyoloji A.D.’na kazandırılan cihaz, 70 cm’lik giriş çapıyla ferah bir ortamda çekime olanak tanımaktadır. Genişliği sayesinde kilolu hastalar için de daha konforlu bir çekim olanağı sunmaktadır. 15 yıldır hizmet veren MR cihazının yanında yeni alınan MR cihazının da devreye girmesiyle 2 cihazla birlikte artan hasta ve MR çekim ihtiyacı karşılanacaktır.

Anestezi Altında Çekim Sağlanabilecek

Cihazın içerdiği çeşitli koil ve aparatlar ile spektroskopik, anjiografik, kardiak gibi özellikli çekimler yapılabilmektedir. 2016 yılında temin edilmesi düşünülen MR uyumlu monitörizasyon cihazları ile anestezi altında çekime de olanak sağlanması planlanmaktadır.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr.B.Hakan Bakkal kuruma kazandırılan yeni MR cihazı ile ilgili olarak “Merkezimize kazandırılan son teknoloji MR cihazı ile artık daha hızlı ve kaliteli çekimler yapma şansına kavuştuk. Cihazın spektroskopik, anjiografik ve kardiak gibi çekim özellikleri itibariyle Zonguldak ve çevresinde tek olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu cihaz sayesinde hekimlerimiz tanılarını daha hızlı ve sağlıklı koyarken, hastalarımız ise özellikli çekimler için Zonguldak dışına gitmekten kurtulacak ve daha kaliteli sağlık hizmeti alacaklardır. MR cihazınınhastanemize ve ilimize kazandırılmasındaemeği geçen başta sayın rektörümüz Prof.Dr. Mahmut Özer olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yaklaşık 4 milyon TL’lik bir bütçe ile Zonguldak’a kazandırılan yeni MR cihazı ile ilgili bir açıklama yapan Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer de tüm bu yatırımların bölgenin geleceğine yapıldığını ifade ederek; “Üniversitemiz, Zonguldak ve bölgesinin sağlık ihtiyaçlarını önceleyen orta ve uzun vadeli projeksiyonlarımız doğrultusunda gerekli adımları atmaktadır. Yatırım planlarına dâhil edilen ve kurulumları tamamlanan büyük bütçeli tıbbi cihaz alımları ile şehrimiz ve bölgemizde ihtiyaç hissedilen görüntüleme hizmetlerinin kapasitesini ve niteliğini yükseltmiş oluyoruz. Son dönemde arka arkaya hayata geçirilen dev sağlık yatırımları ile üniversitemiz, teması doğru belirlenmiş bir sağlık politikasını kararlılıkla ve büyük bir süratle hayata geçirmektedir. Bu çalışmalarımızı hayata geçirirken bizlerle birlikte mesai harcayan çalışma arkadaşlarımıza, sağlık alanında fedakârca hizmet veren akademisyen ve sağlık personelimize, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bu yeni MR cihazının Zonguldak ve Üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Okunma Sayısı: 833
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2016, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner12

banner4