Bartın'daki 80 Milyon Yıllık Bitki Türü Keşfedildi

Bartın'daki 80 Milyon Yıllık Bitki Türü Keşfedildi

Bartın'daki 80 Milyon Yıllık Bitki Türü Keşfedildi

BARTIN - Bartında 80 milyon yıllık olduğu belirtilen Güzelcehisar lav sütunları üzerinde endemik bir bitki türü keşfedildiği bildirildi.

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Zafer Kaya, Doç. Dr. Barbaros Yaman ve Doç. Dr. Halil Barış Özel tarafından Türkiyede Bartın-Güzelcehisar Bölgesindeki Lav Sütunlarında Flora Belirlenmesi adlı bir çalışma gerçekleştirildi.

Araştırma sonucunda 80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşmesi sonucu oluşan Güzelcehisar lav sütunları üzerinde Türkçe ismi Turanotu olarak bilinen Turanecio hypochionaeus bitkisi keşfedildi.

Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, tespit edilen bitki türüyle Güzelcehisar lav sütunlarının öneminin daha da arttığını kaydetti.

Kaya, Dünyanın birkaç yerinde oluşan lav sütunlarının üzerinde yetişen bitkilerin teşhisleri yapılarak, Türkiye için endemik bir türün bu lav sütunları üzerinde yaşadığı tespit edilmiştir. Papatyagiller familyasına ait Türkçe ismi Turanotu olarak bilinen Turanecio hypochionaeus bitkisinin burada yetişmesi Güzelcehisar lav sütunlarına ayrı bir değer katmıştır. dedi.

Kaya, Türkiyede Bartın-Güzelcehisar Bölgesindeki Lav Sütunlarında Flora Belirlenmesi adlı çalışmanın, geçen ay Belarusun başkenti Minskte düzenlenen 3. Uluslararası Avrupa Bioçeşitlilik Sempozyumunda bildiri olarak sunulduğunu sözlerine ekledi.

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48