Çaycuma çok şanslı

Çaycuma çok şanslı

Çaycuma çok şanslı

Çaycuma’da incelemeler yapan Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, “Dünyadaki mega kentler, vatandaşlarının, ‘Ne olur bisiklete binin’ diye ayaklarına kapanacak nerdeyse. Bunu görüp uygulayabilecek vizyon sahibi belediye başkanları gerekiyor. Çaycuma da bunlardan birine sahip. O yüzden çok şanslı” dedi

Bisikletliler Derneği Genel Başkanı Murat Suyabatmaz, Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı’nın daveti üzerine geldiği Çaycuma’da bisiklet yollarında incelemeler yaptı. Belediye teknik personeli ile birlikte tüm ilçeyi bisikletle turlayan Suyabatmaz, gördüklerinden çok etkilendiğini söyleyerek “Çaycuma, nüfusa oranla Türkiye’de en fazla bisiklet yoluna sahip kent. Bu çok vizyoner bir yaklaşım” dedi. Başkanmız Kantarcı ve belediye teknik personelinden, başkanlık makamında, Çaycuma ve bisiklet yolları hakkında brifing alan Suyabatmaz, gördüğü eksikliklerle birlikte çözüm önerilerini de sundu. Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından Suyabatmaz, Kantarcı’ya, bisiklet kıyafeti ve zili armağan ederken, Kantarcı da Çaycuma Belediyesi yayınlarından oluşan bir çanta sundu. Heyet daha sonra birlikte bisikletle Çaycuma turu atarak, yollarda incelemelerde bulundu.

SUYABATMAZ: “BU ÇOK VİZYONER BİR YAKLAŞIM”
Temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Suyabatmaz, “Beş yıl önce Çaycuma’ya uğramıştım. O günden bugüne bisiklet altyapısında çok ciddi gelişme olmuş. Kısa sürede düzeltilebilecek kimi küçük kusurları olsa da şunu görüyorum, Çaycuma, nüfusa oranla Türkiye’de en fazla bisiklet yoluna sahip kent. Bu çok vizyoner bir yaklaşım. Dünyanın en gelişmiş metropol kentlerinin belediye başkanları iki yıl önce bir araya gelerek bir açıklama yaptı. ‘Biz kent merkezlerini araçlardan arındıracağız. Toplu taşıma ve bisikleti destekleyeceğiz’ dedi. 8 milyon nüfuslu New York’ta kimi yerlerde caddelerin bir şeridi de kaldırılarak 1.400 kilometre bisiklet yolu yapıldı. Burada da aynı yaklaşımla bisiklet yollarının açılıyor olması ne kadar ileri bir vizyon olduğunu gösteriyor. Bana Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ile çalışmayı yapan ekibi tebrik etmek düşüyor. Bugün geldim bisiklet yollarını arkadaşlarla birlikte dolaştım. Daha iyilerini yapabilmeleri için önerilerimi sıraladım. Daha sonrası için üstyapıya eklenmesi gereken çocuk trafik eğitim parkı gibi birçok öneriyi kendilerine ilettim. Eminim ki Başkan Kantarcı, olanaklar doğrultusunda bunları da en kısa sürede hayata geçirecek” dedi.

SUYABATMAZ: “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ÖNLEMEK İÇİN BİSİKLET ÇOK ÖNEMLİ”
Dünyadaki kentlerden de örnekler veren Suyabatmaz açıklamalarını, “Londra, Paris, Sydney, New York gibi dünyanın mega kentleri vatandaş bisiklete binsin diye, neredeyse, üste para vermeye başladı. Kentlerindeki yaşam kalitesini yükseltmek ve iklim değişikliğini önleyebilmek için kentlerinden salınan karbon miktarını sıfırlamak istiyorlar. Bugün iklim değişikliği dolular yağdırıp camlarımız kırıp arabalarımızı kalbura çeviriyor. Gidişat böyle sürerse on sene sonra daha büyük hasarlara, kırk sene sonra daha da büyük hasarlara neden olacak. Yaratacağı kuraklık insanlığı açlığa mahkûm ederek dünyayı yaşanamaz bir yer haline getirecek. Bunu gören büyük kentler, torunlarına yaşanabilir bir dünya bırakmak için ulaşımı bisiklet öncelikli hale getiriyorlar” dedi.

SUYABATMAZ: BİSİKLET BM’NİN BELİRLEDİĞİ 17 KALKINMA HEDEFİNİN 12’SİNİN ÇÖZÜM ORTAĞI
Bisiklet egzoz kirliliğini azaltarak kentlerde yaşayan insanların soluduğu havanın kalitesini artıyor. Araçların yarattığı gürültüyü önlüyor, bedava ulaşım sağlıyor, insanlara spor yapma dolayısıyla daha sağlıklı olmak şansı veriyor. Kentlerin bisiklet öncelikli hale gelmesinin daha birçok faydası. Bisiklet demek yaşam kalitesi demek. Spor yapmak demek. Hava kirliliğinin azalması demek. Gürültünün azalması demek. Dünya bunun farkında bu yüzden de bisiklete aşırı derecede önem veriyor. Ayrıca Birleşmiş Milletlerin 2019 küresel kalkınma hedefleri var. Bu 17 hedefe toplumları, insanlığı taşıyabilmek için çeşitli çözüm araçları var. Bisiklet bunların 12 tanesinin çözüm ortağı. Bu anlamda ayrıca başka sorumlulukları da var. İnsanlık bu kadar fonksiyonel bir şeyi doğal olarak baş tacı etmiş durumda. Kentler, vatandaşlarının, ‘Ne olur bisiklete binin’ diye ayaklarına kapanacak nerdeyse. Bunu görüp uygulayabilecek vizyon sahibi belediye başkanları gerekiyor. Çaycuma da bunlardan birine sahip. O yüzden çok şanslı. Toplumun ilerisinde, öncü ve vizyon sahibi. Toplumsal faydaları çıkarları görüp harekete geçen başkanlar bisiklet yollarını yapıp sahip çıkabiliyor. Toplum belki geride kaldığı için bunu anlayamayabiliyor ama bunun çok büyük kazanımları var.

KANTARCI: “SÖYLEDİKLERİNDEN ÇAYCUMA ADINA GURUR DUYDUK”
Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı ise, “Sayın Murat Suyabatmaz Türkiye’nin bisikletle ilgili en önemli kuruşlarından birinin başındaki isim. Kendisi aynı zamanda bisiklet eğitmeni olarak okullarda görev yapıyor, ülkenin dört bir yanında konferanslar veriyor. Bu alanda dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. Birçoğunu da yerinde görüp inceleme şansı olmuş. Bisiklet altyapısı konusunda sorusu olan herkese danışmanlık yapan Sayın Başkanı Çaycuma’ya davet ettik, o da sağ olsun bizi kırmadı, değerli zamanlarını ayırarak ilçemize geldi. Birlikte bisiklet yollarında incelemeler yaptık. Noksanları tespit edip, önerilerini aldık. Kendilerinin fikirleri bizim için çok önemli. Tespit ettiği kimi eksiklilerimiz var. Arkadaşlarımız onları hızla giderecek. Ama genel olarak söyledikleri bizi çok mutlu etti. Çaycuma halkı adına gurur duyduk. Tüm ülkedeki bisiklet yolarını bu kadar yakından takip eden birisinin Çaycuma’daki uygulamaları çok ileri bulup övgüyle söz etmesi gerçekten çok güzel. Biz şehrimizin bugünkü sorunlarını çözerken geleceğin kentini de kuruyoruz. Çaycuma her yönüyle geleceğe hazır. Sayın Suyabatmaz’a değerli vakitlerini ayırdıkları için müteşekkirim. Çaycuma için taşıdığı güzel duygular için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 18:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48