Düzce'de FETÖ/PDY Davaları Sürüyor

Düzce'de FETÖ/PDY Davaları Sürüyor

Düzce'de FETÖ/PDY Davaları Sürüyor

Düzcede FETÖ terör örgütüne bağlı olan Eda Eğitim Kurumları adı altında faaliyet gösteren başta Fatih Koleji olmak üzere okul, yurt ve dershanelerde öğretmenlik yapan 13ü tutuklu 29 sanık hakkında başlayan yargılama sürecinde ilk karar çıktı.
Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Eda Eğitim Kurumları çatısı altında faaliyet gösteren başta Fatih Koleji, yurtlar, dershane ve özel okullarda öğretmenlik yapan 13ü tutulu, 5i firari 29 sanıklı duruşmalar 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.
Duruşmanın ikinci gününde sanıklardan R.D isimli öğretmen Bank Asya ile ByLock programı hakkında ki bildiklerini anlatarak etkin pişmanlıktan yaralandı. R.D ifadesinde ByLockta grup yöneticisi okul müdürüydü. Başka gruplar oluşturabiliyordu. Başka okul müdürü ve yöneticileriyle oluşturmuş olduğu gruplar da vardı. Onlarla ne mesajlaştı bilmiyorum. Zonguldak Müdürü Mehmet Sarıyos, Düzcenin Müdürü Hikmet Şahindi. En son bunlarla ilgili bir grubu vardı. Program mesajları belli bir süre sonra otomatik olarak sildiği için daha güvenli bulunuyordu. Toplantı saatleri ve yerleri programdan yazılıyordu. Her gurubun bir yöneticisi olup o kişi üst gruptan aldığı mesajları kendi grubuna atıyordu. Küçük gruplara toplantı yerleri gelmiyordu. Sadece Fetullah Gülenin sohbetleri ve gördüğü rüyalar atılıyordu dedi.
Bank Asyanın kapatılmaması için Düzce imamlarından kendilerine bankaya para yatırmaları konusunda talimat geldiğini ifade eden R.D, Düzce İmamı Hüseyin Yılmaz benim arabamı sattığımız öğrenince paramı ne yaptığımı sordu. Bende Bank Asyaya yatırdığımı söyledim. Ancak borçlarımın olduğunu söyledim. Bana bir süre çekme, bekle diye söyledi. Bankaya el koymak istiyorlar, sermayesi yüksek görünürse el koyamazlar paran hayrına biraz orada dursun dedi. Şu an Hüseyin Yılmazın nerede olduğunu bilmiyorum. 2015 yılına kadar Hüseyin Yılmaz vardı. Ondan önce de Yahya Serin diye biri vardı. Bize bu kişileri Genel Müdür olarak tanıtırlardı. Bu ilde ki her şeyden okullardan, öğrenci evleri, cemaate ait faaliyetleri bunlar organize ederdi. Bunlar sorumluydu. Ben Hüseyin Yılmaza bankaya el konulursa paramı geri nasıl alacağımı sordum. Devlet 100 bin liraya kadar teminat veriyor korkma dedi. Ben bu teklife çok kızdım iki ay sonra da paramı çektim. Okul Müdürümüz Hüseyin Şahinde bankayı destekleme konusunda telkinde bulunuyordu. Yastık altında bir şeyleriniz varsa bunları da bankaya yatırın deniyordu. Ereğlide yine Hüseyin Yılmazın yardımcısı Ali Hoşaf diye birisi vardı. Sohbetler okulda değil Fatih Yurdunda yapılıyordu. Buranın 100-200 kişilik bir sinema salonu vardı. Buraya bazen dışarıdan da konferans verecek birileri davet edilirdi. Bizim öğrencilimiz bu yurtta kaldığı için biz burada nöbetçi kalıyorduk. Bazı akşamlarda kalabalık misafir oluyordu. Kurban bayramında insanlardan toplanan kurbanlar okulda pay edilerek herkesin payı evlerine dağılıyordu. Kurban sahiplerinin payları verildikten sonra kalan kısmı fakir öğrencilere ve yurtlara veriliyordu şeklinde konuştu.
Yargılama sonunda tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında ki adli kontrol şartının kaldırılmasına , tutuklu sanıklar A.T, B.A, C.K, E.D, F.K, H.G, O.Y, ve S.Ynin tutukluluk hallerinin devamına, tutuklu G.A, H.Ö ve M.Şnin adli kontrol şartı uygulanarak tahliye edilmesine, tutuklu sanıklardan A.G ve R.Dnin etkin pişmanlıktan faydalanarak adli kontrol hükümlerinin uygulanarak tahliyesine, Ayrıca tutuksuz yargılanan A.Anın ise tutuklanmasına ve mahkemenin 23 Ekim 2017 tarihine ertelenmesine karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER