Pilot bölge'de Beyaz Kelebeği ile mücadelede yeni dönem

Pilot bölge'de Beyaz Kelebeği ile mücadelede yeni dönem

Pilot bölge'de Beyaz Kelebeği ile mücadelede yeni dönem

Fındık bahçelerinde Düzceli üreticilerin baş belası olan Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı biyolojik mücadele başladı. Pilot bölge seçilen Gümüşova Elmacık Köyünde fındık bahçesine kelebeğin doğal düşmanı böcek lavaları salındı.
Düzcenin Gümüşova İlçesinde fındıkta Amerikan Beyaz Kelebeği ile biyolojik mücadele başlatıldı. Pilot bölge seçilen Gümüşova Elmacık köyünde, Ziraat Odası, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Düzce Üniversitesi işbirliğinde uygulama hayata geçirildi.
Düzce Üniversitesi Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevcan Öztemizin gerçekleştirdiği uygulama öncesinde, zararlının mücadele zamanına karar vermek için ışık tuzakları kuruldu. Işık tuzakları, gece aktif gündüzleri dinlenme halinde olan Amerikan beyaz kelebeğini yakalamak için tercih edildi.
Beyaz kelebeğin ilk dölüne karşı başarılı mücadele gerçekleştirildiğini söyleyen Öztemiz, ikinci dölün zamanlamasını anlatarak, doğru zamanda doğru mücadele ile zararlıya karşı başarılı olunacağını belirtti.
Fındık bahçesinde biyolojik mücadele kapsamında faydalı böcek salındığını söyleyen Öztemiz, bu böceklerin kelebeğin yumurtasını parazitleyeceğini böylece daha yumurta halindeyken böcekle mücadele başlayacağını dile getirdi. Öztemiz, Amerikan beyaz kelebeğinin birçok doğal düşmanı olduğunu da belirtti.
Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, Elmacık Köyünde Amerikan Beyaz kelebeğinin yoğun şekilde görüldüğünü söylerken, mücadelede için yapılanları anlattı. Köyün her yerine tuzak kurulduğunu söyleyen Tavlı, bir tuzağa yaklaşık 500 kelebeğin yakalandığını belirtti.
Açıklamaların ardından Amerikan Beyaz Kelebeğinin yumurtalarına girecek olan larvaların bulunduğu küçük kartonlar fındık ağaçlarına takıldı.

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48