ÖĞRENCİLER TARIM ALANLARINI GEZDİ

ÖĞRENCİLER TARIM ALANLARINI GEZDİ
gundemeregli.com Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Lider Çocuk Tarım Kampı projesi çerçevesinde Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde öğrenciler, Kayıkçılar köyündeki tarım alanları ile kuzuların bulunduğu ahırları gezdi. Bazı öğrenciler süt sağdı. 

Çaycuma ilçesindeki Gemiciler İlkokulu ile Velioğlu İlkokulu öğrencileri, uygulamaya konulan Lider Çocuk Tarım Kampı projesi kapsamında tarım alanlarını gezerek köylülerden bilgi aldı, süt sağdı. Proje kapsamında düzenlenen geziye, İl Tarım Müdürü Necmi Çelik, İlçe Tarım Müdürü Özgür Uslubaş, Ziraat Mühendisleri Murat Salur, Mücahit Güleş, Suna Güncan, Veteriner Hekim Sedat Eren, Gemiciler İlkokulu Sınıf Öğretmeni İsmail Çelebi, Velioğlu İlkokulu Sınıf Öğretmeni Nermin Uslubaş ve öğrenciler katıldı. Gezi kapsamında ilk olarak Kayıkçılar köyünde seraları gören minik öğrenciler, üretilen domates, biber, hıyar gibi sebzeleri ve kiraz bahçeleri ile çilek bahçelerini gezdi. Öğrenciler Sınırlı Sorumlu Kayıkçılar Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifine giderek burada soğuk hava deposu hakkında Başkan Bayram Cura tarafından bilgilendirildi. Öğrencilere kooperatif ve kooperatifçilik hakkında detaylı bilgi anlatıldı. Öğrenciler yine köyde bulunan bir ahırı gezerek burada yetiştirilen sakız ve değişik türde kuzuları gördü. Öğrencilerden Miray Çelebi, Berkay Gemici ve Rüveyda Özdemir´in koyundan süt sağması ilginç görüntüler oluşturdu. Gezinin ardından öğrencilere yemek verildi.

İl Tarım Müdürü Necmi Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl çocuklara yönelik başlatılan Lider Çocuk Tarım Kampı projesi kapsamında, çocukların tarladan sofraya ürünlerin hangi aşamada geldiğini gördüğünü söyledi.

Çelik, öğrencilerin geleceğimiz adına, hem de yarının üreticileri olma yolunda ve aynı zamanda geleceğin mühendisleri ve veterinerleri olma hayalinde olacakları için oldukça önemli bir proje olduğunu belirterek 

Bu çocukların yüz ifadelerinden da anlaşılacağı gibi önemli bir projedir. Bir şeye dokunursanız bir his hissedersiniz ve seversiniz. Şayet o hayvana dokunmazsanız o hayvana yabancı olarak görünürsünüz. Ya korkarsınız ya da nefret edersiniz”

Barbaros Kutlutaş İlkokulu 1.sınıf öğrencisi Miray Çelebi, geziden memnun kaldığını belirterek, “Çok eğlendik biraz komikti. Sütü sağarken elime geldi. Süt elime geldiğinde sıcaktı. Kuzuları çok seviyorum. Biraz sıktım sonra süt geldi” diye konuştu. Gemiciler İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Berkay Gemici de ilk başta korktuğunu belirterek şunları söyledi. Önce tepecek diye korktum. Sonra eğlenceli olduğu için değişik birşeyler hissettim. O zamanda süt geldi” Uygulanan proje kapsamında etkinliklerin beş gün süreceği belirtilirken, etkinlik sonunda öğrencilerle piknik yapılacağı ve öğrencilere katılım belgesi verileceği kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 06:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48