Başbakan Yıldırım açıkladı: Kobilere 5 milyar liralık nefes kredisi

Başbakan Yıldırım açıkladı: Kobilere 5 milyar liralık nefes kredisi

Başbakan Yıldırım açıkladı: Kobilere 5 milyar liralık nefes kredisi


Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkünde gerçekleştirilen kobiler için nefes kredisi lansmanında yaptığı konuşmada, proje ile ilgili taraflar var TOBB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve bankalarımız. Esasında bankalarla TOBB biraraya geldiler. Bu sıkıntılı dönemde biz ne yapabiliriz diye düşündüler. Denizbank ve Ziraat Bankasına TOBBa bağlı odalar ve borsalar belirli miktarda 500 milyon TL civarında bir mevduat aktarmak suretiyle, kobilere 5 milyar liraya kadar kredi desteği imkanı getirdiler ifadelerini kullandı.
Ekonomiyi ayakta tutan kesiminin küçük ve büyük ölçekteki işletmeler olduğunu anlatan Yıldırım, Firma sayısın baktığımız zaman yüzde 98, istihdama baktığımız zaman yüzde 70in üzerinde, ihracata baktığımız zaman yüzde 60ın üzerinde. Dolayısıyla ekonomiyi ayakta tutan önemli bir sektörden bahsediyoruz. Bu sektörün bugünlerde yaşadığımız dövizdeki dalgalanmaları, küresel piyasalardaki hareketliliği de dikkate aldığımızda öncelikli olarak desteklenmesi gerekiyor. Biz, bugünlerde kobilerin bu ülke için yaptıklarının karşılığını görmesi ve onların beklediği nefesi, desteği vermemiz gerekiyor. Bunu bir yandan hükümet olarak biz, bir yandan da iş alemi, bankalarımız sorumluluk üstlenerek onlar da bu kampanyaya destek veriyorlar. Kobilerle ilgili geçtiğimiz haftalarda önemli karar aldık, kobilere ilave kaynak aktararak 17 milyara kadar kredi hacmi oluşturduk. Bu ne demektir? 17 milyarlık kredi kullandıklarında Kredi Garanti Fonu, bunların kredilerine teminat gösterecek, kefil olacak ve böylece ihtiyacını görecekler. Bu ise daha kısa vadede hemen 500 milyonluk kaynak ayrılmak suretiyle, 5 milyara varan, bir yıllık faiz oranı da 10un altında. Bugünkü piyasadaki faizleri düşündüğümüz zaman oldukça iyi sayılabilecek bir oranda kredi kullanabilecekler. Yüzde 15 riski bankalar, yüzde 85 riski yine Kredi Garanti Fonu alacak ve böylece ilk etapta 80 bin kobimize bir nefes aldıracak, ihtiyacını görecek mali kaynak sağlamış oluyoruz şeklinde konuştu.

Bugün Ekonomi Koordinasyon Kurulunu toplayacağını belirten Yıldırım, son durum değerlendirmelerini yapıp alınması gereken kararları paylaşacaklarını belirtti. Kamu yatırımları için 80 milyara kadar bir kaynak aktardıklarını anlatan Yıldırım, gereken tedbirlerin alınacağına işaret etti. Yıldırım, Aslında bizim daha ilginç bir çalışmamış var, onu da önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklayacağız. O da esnafımızı, işverenimizi, ticari hayatımızı önemli ölçüde rahatlatacak bir girişimdir diye konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ekonomik dedikodulara rağmen ekonominin sağlam duruşunu devam ettirdiğine dikkati çekerek, Yakaladığımız istikrar ile beraber daha çok üretip daha çok satacağız. İhracat odaklı, üreterek büyümemizi reel sektörle birlikte sağlayacağız. Kobilerin ekonomideki rolü her geçen gün artarak devam etmektedir şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48