Erdemir Grubu’ndan Otomotivde Stratejik Adım!

Kdz. Ereğli İlçesinde Kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) ‘in Dünya Çelik Birliği’nin otomotiv grubu World AutoSteel’e üye olduğu bildirildi.

Erdemir Grubu’ndan Otomotivde Stratejik Adım!

Kdz. Ereğli İlçesinde Kurulu bulunan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) ‘in Dünya Çelik Birliği’nin otomotiv grubu World AutoSteel’e üye olduğu bildirildi.

Bu yıl 50 yılını kutlayan Erdemir grubu, Dünyanın saygın çelik araştırma şirketlerinden biri olan World Steel Dynamics (WSD)’in gerçekleştirdiği “Dünyanın En İyi Çelik Üreticileri” listesine Türkiye’den girmeyi başaran tek üretici olurken, Bu stratejik adımıyla otomotivde ağırlığını arttırma yolunda önemli bir adım daha attı.

“ÜYE SAYISI 20’YE ULAŞTI”

ABD, Japonya, İngiltere, Almanya, İsveç, Avusturya, Lüksemburg, Güney Kore, Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan gibi farklı ülkelerden önde gelen çelik üreticilerinin yer aldığı grubun üye sayısı, Türkiye’den Erdemir Grubu’nun katılmasıyla birlikte 20’ye ulaştı. Türkiye’den bu kuruluşa üye olan tek şirket olan Erdemir Grubu bu üyeliği ile otomotiv sektörüne yönelik iddialı hedeflerini gerçekleştirme yolculuğunda önemli faydalar elde edeceğini düşünüyor.

“OTOMOTİVDE AĞIRLIĞINI ARTTIRMA YOLUNDA ÇOK ÖNEMLİ BİR DAHA ATTI”

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Erdemir Grubu, otomotiv endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak ve karşılaştığı zorlukları aşmak için çeliğin yeteneklerini çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir biçimde ortaya çıkarıp geliştirmeyi ve bunun tanıtımını yapmayı amaçlayan World Auto Steel’e üye oldu. ABD’den Çin’e, Almanya’dan Japonya’ya demir-çelik üretici firmalarının yer aldığı Dünya Çelik Birliği’nin otomotiv grubu WorldAutoSteel’e üye olan Erdemir Grubu, otomotivde ağırlığını arttırma yolunda çok önemli bir daha atmış oldu.

“OTOMOTİV SEKTÖRÜNE OLAN SATIŞ PAYINI ARTIRMAYI PLANLIYOR”

Erdemir Grubu otomotiv firmalarının en önemli tasarruf projeleri arasında yer alan “yerli tedariğin artırılması” hedefi ile de örtüşecek şekilde otomotiv sektörüne olan satış payını artırmayı planlıyor. 2014 yılında Türkiye “otomotiv sektöründeki pazar payı” yüzde 41 seviyesinde gerçekleşen Erdemir Grubu, son beş yılda bu payını %10-15’lerden bu oranlara taşıyarak önemli bir gelişme gösterdi. Grup önümüzdeki dönemde bu oranı yüzde 50 seviyesine çıkarmayı hedefliyor. Yassı çelik üretiminin yüzde 10’u otomotiv sektörüne yönelik olan Erdemir Grubu’nun otomotiv bölümü 2014 yılında ihracat dahil 700 bin tonluk direkt satış gerçekleştirdi. Kurulacak yeni galvaniz tesisiyle otomotiv çeliklerinde yüzde 50 yapabilirliği yüzde 70’e çıkartmayı hedefleyen Grup, yeni Ar-Ge merkezi ile bu alanda çalışmalarını hızlandırarak yürütüyor.

“36 ŞİRKET ARASINDA 10. SIRADA”

Dünyanın saygın çelik araştırma şirketlerinden biri olan World Steel Dynamics’in (WSD) dünyanın en iyi çelik üreticileri listesinde en iyi 36 şirket arasında 10. sırada yer alan Erdemir Grubu, WorldAutoSteel’e üye olarak global otomotiv piyasasındaki gelişmeleri yakından takip ederken aynı zamanda otomotiv endüstrisinin uzun vadede geçireceği değişimler hakkında sürece katkıda bulunma imkânı bulacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2015, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48