EREĞLİ´NİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Ticaret ve Sanayi Odası´nın (TSO) düzenlenlediği geleneksel iftar yemeği, Gülüç Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirildi

EREĞLİ´NİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

 
gundemeregli.com-Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, TSO tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğinde konuştu. Ereğli ve ERDEMİR ilişkileri üzerine görüşlerini anlatarak tepkilerini dile getiren Başkan Tetiker, Gelinen noktada Hem yerel yönetimlerden, hem de yerel siyasetçilerden şikâyetçi olduğunu belirtti. Tetiker Ayrıca ,Kdz Ereğli’de uzun yıllar Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanlığı yaptığını ve 2013 yılında yeniden bu göreve geldiğini belirterek “Geldiğim zaman ne yazık ki bıraktığım Ereğli’den eser yoktu” dedi.

Kdz Ereğli Ticarete ve Sanayi Odası(TSO) tarafından geleneksel iftar yemeği düzenlendi.Gülüç Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirilen Geleneksel iftar yemeğine Vali Ali Kaban, Vali Yardımcısı Ekrem Aylanç, Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Azar, Kdz Ereğli Belediye Başkanı Opr dr Hüseyin Uysal, Kdz Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Timur Özgen, İlçe Müftüsü Recai Albayrak, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, Ormanlı Belediye Başkanı Şakir Başol, Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve İlçe yöneticileri, Cumhuriyet Halk partisi Kdz Ereğli ilçe başkanı Hayrettin Kartal ve ilçe yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Ereğli İlçe Başkanı Talat Şeker, Ereğli Belediye Başkan Yardımcıları, Ak Parti ve CHP´li meclis üyeleri, Kdz Ereğli Önceki Belediye Başkanı Halil Posbıyık,Zonguldak, ÇaycumaTicaret ve Sanayi Odası Başkanlarıkurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker yemek sonrası yaptığı konuşmada Ereğli ve ERDEMİR ilişkileri üzerine görüşlerini anlatarak tepkilerini dile getirdi. Tetiker, Kdz Ereğli’de uzun yıllar Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Başkanlığı yaptıktan sonra Yüce Allah’ın Bu görevi kendisine yeniden nasip ettiğini belirterek, bunun için şükran duyduğunu söyledi.2004’te sağlık sorunları yaşadığını ve 2013 yılında yeniden göreve geldiği dönemi hatırlatan Tetiker “Geldiğim zaman ne yazık ki bıraktığım Ereğli’den eser yoktu” dedi.

“2015 YILI MAYIS AYINDAN SONRA BİZİM YILIMIZ OLACAKTIR”

Zonguldak Valisi Ali Kaban ile birlikte iftardan bir saat önce Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) toplantı yaptıklarını belirten Başkan Tetiker, OSB’nin güzel bir durumda olduğunu ifade ederek şunları söyledi;
“2015 yılı mayıs ayından sonra bizim yılımız olacaktır. Bunun müjdesini buradan verebilirim. Burada inşallah 2 bin, 2 bin beşyüz istihdamıyla inşallah Ereğli’nin önünü açacağız.”

“HEM YEREL YÖNETİMLERDEN, HEM YEREL SİYASETÇİLERDEN ŞİKÂYETÇİYİM”

Yerel yöneticilerden ve siyasetçilerden de şikâyetçi olduğunu belirten Tetiker, konuşmasına şu şekilde sürdürdü; Şu anda maalesef gelinen noktada hem yerel yönetimlerden, hem yerel siyasetçilerden şikâyetçiyim. Bunlar bizim kardeşimiz, bağrımıza bastık, hiç problem etmedik. Seçerken de oy verdik. Ama gelinen noktada bırakın taş taş üstüne koymayı, konulan taşların bile engellenmesi söz konusu.
Şimdi burada bunu tamamen yerel yönetime veya yerel yönetim yeni gelmiştir yerel siyasetçilere atfetmek istemiyorum ama yerel dinamiklerimiz maalesef hangi işe kalkarsak kalkalım, engellerle karşı karşıyayız. Bunun olmaması lazım. Ereğli’nin bu kadar hizmete, ekonomik güce ihtiyacı varken. Eskiden bunlar klasik metodu, herkes birbirinin ayağını çekerdi. Aman siyasette önüme geçmesin, küçükken engelleyelim diyerek vurun abalıya, ne kadar güçlü siyasetçi varsa sizi yok etmeye çalışırdı.”


“SENELERDEN BERİ SEVGİ BARIŞ DOSTLUK, TAMAM GÜZEL AMA ARKADAŞ UYGULAMA NEREDE”

ERDEMİR’’in özelleştirme sürecinden de bahseden Yaşar Tetiker, özellikle sac tüccarları ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrası bazı kesimden eleştiri aldığını belirtti.
Adapazarı’na kurulan Toyota Fabrikası’nı örnek göstererek; Fabrikanın kurulma aşamasından önce TSO ve Toyota arasında imzalanan anlaşmadan bazı detaylar sunan Tetiker, oradaki birlikteliğe dikkat çekerek, şöyle konuştu;
“Bunu nasıl yapmışlar, kendi yöre siyasetçilerinin, yöre dinamiklerinin bir araya gelmesi, lafta, sözde değil, dilde değil, kalpte yürekte birlik beraberliği sağlayan insanlarla yapmışlar. Bize baktığında her şey birlik beraberlik kardeşlik senelerden beri. Sevgi barış dostluk, tamam güzel, ama arkadaş uygulama nerede?”
Tetiker, konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nin bazı işletme politikalarını eleştirdi. Ereğli’nin, kaybolduğu iddia edilen gücünü yeniden nasıl kazanabileceği hakkında da bazı tavsiyelerde bulunan Tetiker , özetle şu ifadeleri kullandı;Erdemir’ in 2006’da özelleşmesiyle Ereğli’den uzaklaşmış, yapmış olduğu hareketin en başında işçi maaşlarını yarı yarıya düşürmüş, bu durumu da Ereğli sineye çekmiş, akabinde tüccarı yok etmek için Ersem’i kurmuş, daha sonra nakliyeciyi yok etmek için Omsan’ ı getirmiş, ben nakliye yaparım demiş ve sonuç almış bunlardan. Kimse sesini çıkarmamış Sizlerin sayesinde bu görev bize nasip olduktan sonra biz belirli tespitler yapmak zorundaydık. Ereğli nerededir? Nereye gider? Hangi çarelerle eski gücümüze kavuşuruz? ‘Allah kimseyi gördüğünden ayırmasın’ diye bir söz vardır. Eğer bu zenginlikleri görmeseydik problem değildi. Bu rakamları görmeseydik problem değildi. Madem bu rakamları gördük, tekrar o gücü, o ekonomik gücü yakalamamamız lazım. En azından kaybedilen katma değerleri sorgulayarak, hepsini kazanmasak da, belirli kayıpların karşısına alternatifler koymamız lazım.

“İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA GELEMEDİK”

Bu alternatiflerin başında OSB, tersanelerin yeniden canlandırılması, öğrenci sayısının arttırılması, göreve gelir gelmez dekanımın bir talebi oldu. Şu projedeki binayı yaparsan ben de senin öğrenci sayını arttırırım dedi. Normal bir gelişme var, ama istediğimiz noktaya gelemedik.
Geldiğimiz nokta kötü değil, ama istenen nokta yılsonu itibarıyla 5 bin civarında öğrenci sayısı, 2015 yılında da on binleri bulmamız. Bunların hiçbiri afakî rakamlar değil. Hedeflerinizde ısrarcı olursanız hiç biri erişilmez rakamlar değil.

“SİZLERİN DESTEKLERİYLE YAPACAĞIZ”

Bunları yapacak olanlar bizleriz. Sizlerin destekleriyle yapacağız. Burada esas mesele, çektiğimiz sıkıntıların başında, dertlerimizin anlaşılmaz kısmı kendimiz tarafından. Dertlerimizi kendi dinamiklerimiz anlamakta güçlük çekiyor. Geçenlerde içi yanmış birkaç sac tüccarının İstanbul’da yapmış olduğu bir protesto gösterisini basite indirgeyerek önüme koyuyorlar. Bu mesele değil. Mesele Ereğli’de bir milyon ton alıcının gasp edilmiş, katma değeri yok edilmiş geleceğidir.
Geleceğe sanayici umutla bakmadığı sürece o günü huzurlu geçirmez. Akıllı sanayici geleceğe bakar, geleceğinden şüphe duyuyorsa o gün mutsuzdur.

“OLAYI SAPTIRMA BİZİ ENGELLEMEZ”

Ereğli’de altı yedi tüccar kaldı diyor yönetim kurulu başkanı Olabilir. Problem değil. Ama tonaja bak. En az otuz bin ton ayda, düşmemek koşuluyla üçyüz altmış bin ton yapar yılda. Alıcılar buradalar, hepsi sağ. Bir milyon ton sac alıyorlar. Bunu bir tarafa bırakıyor, beş altı sac tüccarının yaptığı gösteriyi bize anlatıyor. Olayı saptırma bizi engellemez. Gözünü kapatan kendine gece yapar. Bize gece yapamaz. Her platformda bunları savunacağız inşallah. Her platformda sizden aldığımız güçle Ereğli’nin eski ekonomik gücünü tekrar kazanmaya uğraşacağız. Bu bir ekmek kavgası. Bunun haricinde konuşacak pek çok konu var. Ramazandan sonra tekrar bir araya gelmeye çalışalım. Meslek komitelerinin üyeleriyle birlikte buraya davet etmek istiyoruz. İnşallah bu kısmi şekilde olabilir. Bu toplantıları acil olarak yapmamız lazım.”

TEL-AFER İÇİN DESTEK İSTEDİ

Tetiker, konuşmasının sonunda Türk Kızılay’ı Ereğli Şubesi’nce başlatılan kampanya kapsamında Irak’ın Tel-Afer Bölgesine göndermek üzere bir tır dolusu kuru bakliyat hazırlamaya çalıştıklarını belirterek, kampanya için herkesten destek istedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 06:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48