Meclis'te 3 kişide vaka tespit edildi

Gelen son dakika haberine göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Meclis'te 3 kişide corona virüsü vakasının görüldüğünü açıkladı. Şentop, ilk coronavirüsüne yakalanan Meclis doktorunun durumunun iyi olduğunu söyledi. Şentop, corona virüsü vakalarının Meclis çalışanlarında olduğuna vurgu yaptı.

Meclis'te 3 kişide vaka tespit edildi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. Şentop, dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, TBMM'de de 3 kişinin virüse yakalandığını açıkladı.
 

ŞENTOP: 3 VAKA VAR
TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı açıklamada, "Koronaya yakalanan doktor arkadaşımızın durumu iyi. Yarın veya öbür gün çıkması bekleniyor. TBMM'deki laboratuvardaki bir arkadaşımızın da böyle bir durumu var. TBMM'de çalışan bir kişide de böyle bir durum söz konusu. Meclis'te şu ana kadar 3 kişide vaka tespit edildi. " ifadelerini kullandı.

"TBMM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR"
"TBMM çalışmalarını sürdürüyor." diyen Şentop, "Bu hafta uluslararası anlaşmalar var. Yarın inşallah oylanacak. Ardından da inaz kanunu teklifi görüşülecek. Cuma günü Adalet Komisyonu'nda görüşüldü. Cumartesi sabahı görüşmeler sona erdi. Genel Kurul'da görüşülecek. Personel ve vekillere dezenfektan ve maske dağıttık. Kullanmalarını vekillerimize öneriyoruz." dedi.
 

23 NİSAN KUTLAMALARI İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU
Kıymetli vatandaşlarım,
Daha önce TBMM'nin açılışının ve Milli Mücadele'nin 100. Yılı kapsamında planlanan etkinliklerle ilgili bazı bilgiler vermiş ve Dünyanın ve Türkiye'nin CoronaVirüs-19 salgını ile mücadele yürüttüğü şu aşamada, bu etkinliklerinin takviminde yeniden bir düzenlemeye gitme mecburiyeti hâsıl olduğunu ifade etmiştik. 
Yine ayrıca salgının zorunlu kıldığı sağlık tedbirlerinin başında gelen sosyal mesafeye uymak esasına riayeti sağlayarak gerçekleştirilemeyecek bir çok programın ileri bir tarihe ertelendiğini; salgının etkilemediği, belgesel gösterimleri, kitap yayınları ve medya paylaşımları gibi projelerin de planlandığı şekilde yürütüleceğini açıklamıştık.
Bu çerçevede, hem salgınla yürütülen mücadeleyi gözeten ve aynı zamanda o sürece katkı ve destek sağlayan bazı faaliyetlerimizin takvimini paylaşmak istiyorum.
Salgın döneminde milyonlarca öğrencimizin uzaktan eğitim gördüğü bugünlerde, Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT ile işbirliği içinde, kıymetli öğrencilerimize "Açılışının 100. Yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi" başlıklı kısa bir ders içeriği hazırlıyoruz.
Yine 23 Nisan haftasında yayınlanmak üzere Meclis ve Milli İrade tarihimizi konu alan 23 dakikalık belgesel, tüm medya mecralarımızın kullanımına açılacaktır.

Dünü ve bugünü anlatan bir kamu spotumuz, ayrıca 100. Yıl konulu üç kısa filmimiz de aynı hafta ekranlarda olacak. 
Zor günleri elbette birlikte ve dayanışma içinde atlatacağız. Devletimiz, ilgili kurumlarımız ve en başta sağlık camiamız muazzam bir fedakarlık ve titizlikle süreci yönetiyor. 
Programlarımızla alakalı kararları, içinde bulunduğumuz salgın sürecindeki gelişmeleri dikkate alarak değerlendirmek mecburiyetinde olduğumuz için mümkün olduğu kadar kısa vadeli planlamalar yapıyoruz. 23 Nisan günü için yapılacak planlamalar da genel gidişat değerlendirilerek ele alınmaktadır.
O nedenle, şimdilik, yine mutlaka "Evde Kal" çağrısına uyarak 100. Yıl coşkusunu yaşamak için, buradan iki davette bulunmak istiyorum. 
Birincisi, imkanı olan herkesi 20 Nisan Pazartesi itibarıyla 100. Yılı, Milli İrade ve Milli Mücadele'yi konu alan kişisel videolarını sosyal medyadan yayınlamaya davet ediyorum. 19 Nisan akşamı ilan edeceğimiz ortak etiketle yayınlanacak ve bu videolardan en çok beğeni alan ilk 500 tanesine, TBMM 100. Yıl İcra Komitesi tarafından kitaplar hediye edilecektir. 
İkincisi, şu günlerde herkesin evde kalarak bu anlamlı yıldönümünü kutlama arayışı ve heyecanına yönelik bir davetimiz daha var. 23 Nisan 2020 akşamı, bir çok yabancı parlamento başkanının ve misafirin de katılımıyla TBMM'nin bahçesinde, farklı şehirlerimizden canlı katılımlarla da renklenen ve yüzyıllık Meclis tarihimizi anlatan güçlü bir gösteri eşliğinde büyük bir resepsiyon planlamıştık. Şimdi onun yerine, bütün vatandaşlarımızın bir şekilde katılabileceği, aynı dakikalarda bütün herkesin kalbinin aynı duygularla atacağı bir davetimiz var.
23 Nisan 2020 Perşembe akşamı, saat 21:00'de tüm Türkiye'yi, evlerinde ve balkonlarında bayraklarıyla 100. Yıl coşkusunu İstiklal Marşı'nı söyleyerek kutlamaya çağırıyoruz. Aynı saatte görsel medyamız İstiklal Marşı yayınıyla bu coşkuya eşlik edecek. Milli Mücadele'nin ruhunu yansıtan o mısralarla, 100. Yıl'ın heyecanını milletçe hep birlikte yaşayalım. 
Nasıl ki 100 yıl önce muazzam bir direniş ruhuyla zaferlere eriştiysek, yine aynı dayanışma ruhuyla, devletimiz tarafından açıklanan tedbirlere uyarak bu zor günleri atlatacağımıza gönülden inanıyorum. 
İnşallah önümüzdeki her gün bir öncekinden daha iyi haberler getirir.
Tüm hastalarımıza acil şifalar diliyor, güzel günleri ve dönemleri ülkemizin dört bir yanında güneşin altında kutlayacağımız zamanların bir an önce gelmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.

TÜRKİYE'DE SON DURUM
Türkiye'de son 24 saatte 3 bin 135 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğu, 73 kişinin hayatını kaybettiği, toplam vakanın 27 bin 69'a, can kaybının 574'e yükseldiği, taburcu edilen hasta sayısının ise 1042'ye ulaştığı bildirildi.
 

KAYNAK; Mynet

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48