3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ZONGULDAK’TA KUTLANDI!

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ  ZONGULDAK’TA KUTLANDI!

Zonguldak’ta 3 Aralık Dünya Engeliler günü kapsamında Valilik binası önünde tören düzenlendi. Törende işaret diliyle İstiklal Marşı okundu.

Valilik binası önündeki törene, Vali Yardımcısı Mehmet Türk, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, Sakatlar Derneği Başkanı Hüseyin Şirin, Çatalağzı Engelliler Derneği Başkanı Özcan Albas, Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Vekili Veli Köktürk, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, Ak Parti İlçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek katıldı.

Ardından Zonguldak Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, Atatürk anıtına çelenk bıraktı.

İstiklal Marşı’nın işaret diliyle de okunmasıyla başlayan tören Zonguldak Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin’in konuşmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hüseyin Şirin, “Bilindiği gibi 1922 yılından İtibaren Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar ile 3 Aralık tarihli Dünya engelliler günü kabul edilmiştir. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası ve ulusal kuruluşlar 3 Aralık’ta engellilerin ve süreğen Hastaların sorunlarına ilişkin açıklamalar ve istatistiklere inanarak temennilerini dile getiriyorlar. Oysa beklenen tespitler ortaya çıkan veriler ışığında ileriye dönük politikaların oluşturulması ve her kes için engelsiz bir yaşamın oluşturulmasına çalışılmıştır. Bu beklentiler 2008 yılında yürürlüğe giren ve 2009 yılından itibaren de Türkiye’nin taraflarından biri olduğu Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına ilişkin sözleşmenin gereğidir” dedi.

Son olarak Engelliler günü anısına özel öğrencilerin şiir okumasının ardından program sona erdi.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER