ASGARİ ÜCRET ARTTI SIKINTILAR BAŞLADI!

ASGARİ ÜCRET ARTTI SIKINTILAR BAŞLADI!

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (ZESOB) Başkanı Muharrem Coşkun, asgari ücretin yükseltilmesinden dolayı sıkıntıların yaşandığını söyledi.

Asgari ücretten özellikle kendi iş yerlerinde eleman çalıştıran arkadaşlarımızın asgari ücretin 8500 liraya yükseltilmesinden kaynaklanan bir takım sıkıntıları var” diyen Coşkun şunları kaydetti:
“Daha maliyetler yansımadı ama tabi esnaf ve sanatkarlarımız şu anda ayakta duruyorsa bu esnaf kredi kefalet kooperatiflerinden aldıkları kredi sayesindedir. Tüm kooperatif başkan ve yöneticilerine teşekkür ediyorum. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere çünkü finansmanı 500 bin liraya çıkardı. TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül'e, 6. bölge müdürümüze ve başkanımıza hepsine teşekkür ediyorum.
Esnaf kredi kefalet kooperatifi kredi limiti 150.000 liraydı, sonra 300 bine çıkarıldı ve en son olarak da 500 bin lira yükseltildi. İş yeri ve araç edinme kredileri 500 Bin liradan 1 milyon liraya ve sonradan 2,5 milyon liraya çıkarıldı. Şu anda kendi iş yerini almak isteyen arkadaşlarımız veya sıfır araç almak isteyen şoför esnafı arkadaşlarımız 1.5milyon liraya kadar kredi imkânından yararlanabiliyorlar. Esnafın finansman ihtiyacı tamamı kredi kefalet kooperatifi kredisi aracılığı ile karşılanıyor ve şu anda Kredi Kefalet Kooperatifi’ne yoğun bir kredi talebi var.
Esnaf kredisi diğer kredilere göre çok daha uygundur, çünkü esnafın aldığı kredi faizin %50'sini devlet sübvanse ediyor. Yani faizin %50'sini devlet sübvanse ediyor. Şu anda Türkiye'de kullanılan en uygun kredidir esnaf kredisi."

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER