GMİS YÖNETİMİ, ANKARA’DA MTA ÇALIŞANLARINI BİLGİLENDİRDİ

GMİS YÖNETİMİ, ANKARA’DA MTA ÇALIŞANLARINI BİLGİLENDİRDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Merkez Yönetim Kurulu ile MTA Şubesi Yöneticileri, 29 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da MTA Genel Müdürlüğü Sadrettin Alpan Toplantı Salonu’nda MTA işçilerini toplu iş sözleşmesi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgilendirdi.
Bilgilendirme toplantısına Genel Başkan Hakan Yeşil ile birlikte GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS MTA Şube Başkanı Tarkan Bor, Şube Sekreteri Mehmet Uğurlu Deveci, Şube Mali Sekreteri Tuncay Aksoy, Şube Teşkilat Sekreteri Metin Alican ile MTA çalışanları katıldı.
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, toplantıda yaptığı konuşmada Maden Tetkik Arama (MTA) Kurumu’nda çalışan işçileri ilgilendiren 19. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nde yasal grev sürecinde bulunduklarını belirtti.
Hükümetin kamu işçisine zam teklifinin kabul edilemez olduğunu belirten Genel Başkan Yeşil, “Dağ tepe, kar-soğuk, sıcak demeden, pandemi döneminde de özveriyle çalıştık, çalışıyoruz. Ülkemiz ekonomisine, vatanımıza, milletimize hizmet ediyoruz. Biz emeğimizin karşılığını, hakkımızı istiyoruz. Talebimiz emeğimizin karşılığını almaktır” dedi.
Düşük ücret sorununun giderilmesiyle ilgili taleplerini içeren raporu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na ve ilgililere doğrudan ilettiklerini belirten Yeşil, “TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu- Koordinasyon Kurulu olarak Hükümete sunmak için 17 maddelik bir taslak hazırladık. Bu taslakta kamuda örgütlü sendikaların tüm sorunları yer alıyor. Bu taslağı Hükümete sunduk. 
Enflasyon rakamlarının açıklanması beklendi. Temmuz ayının başında enflasyon rakamları, arkasından Hükümete sunduğumuz 17 maddelik teklifimizin cevabı açıklandı.
Sorunları tamamen dile getirdiğimiz 17 maddelik tekliften sadece bir maddenin yarısı, sadece ücret maddeleri üzerinde açıklama yapıldı. İlk 6 ay yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5 artı enflasyon farkı. Üçüncü, dördüncü aylar teklif bile edilmedi.
Dağ tepe, kar-soğuk, sıcak demeden, pandemi döneminde de özveriyle çalıştık, çalışıyoruz. Ülkemiz ekonomisine, vatanımıza, milletimize hizmet ediyoruz. Biz emeğimizin karşılığını, hakkımızı istiyoruz. Talebimiz, emeğimizin karşılığını almaktır
Bu nedenle Hükümetin bu teklifini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
Yeşil, “Bir önceki toplu sözleşmede kamuda çalışan 190 bin arkadaşımız vardı, bugünkü toplu sözleşmemizde 700 bin arkadaşımız var. Bunların 250 binden fazlası 119 lira yevmiyeyle, yani asgari ücretle çalışan arkadaşlarımız. Bunların durumunun düzeltilmesi ve hayatlarını sürdürebilir, geçinilebilir ücret rakamlarına ulaşabilmeleri için TÜRK-İŞ olarak, sendikalar olarak mücadeleler veriyoruz.
Önümüzdeki günlerde Hükümetimiz bize tekrar bir teklif sunacak. Biz de TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak teklifi değerlendireceğiz ve sizlere aktaracağız” dedi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48