İkinci El Araç Piyasasında Sert Yükseliş

İkinci El Araç Piyasasında Sert Yükseliş

Sıfır kilometre araç piyasasında yaşanan arz sorunu ikinci ele sıçradı.

Sıfır araç bulamayan tüketicilerin talebiyle hareketlenen ikinci el piyasasında da artık araç bulmakta daha büyük zorluk yaşanıyor. Bu durum, ikinci elde de fiyatları yukarı çekiyor.

ikinci el otomotiv sektörünün önde gelen oyuncularından Otoshops'un Genel Müdürü Melih Mutlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ikinci elde de bulunurluğun giderek azaldığına dikkat çekti.

SIFIR ARAÇ YA AZ GELİYOR YADA HİÇ GELMİYOR

Sıfır araç arzı düşük olduğu için ikinci ele talebin arttığını kaydeedn Mutlu, "Buna karşın, takas ya da filo kanallarından piyasaya araç girişi oldukça düşük. Bu nedenle ocak ayından bu yana fiyatlar ortalama yüzde 6 arttı" diye konuştu.

VATANDAŞ BAYİDE SIFIR ARAÇ BULAMADI

Otomotiv sektörü 2023 yılına da tedarik kriziyle başlamış, ötelenen talebin yanı sıra araç fiyatlarında yeni zamların süreceği yönündeki beklenti sıfır araç piyasasında bayi trafiğini hızlandırmıştı. Ancak bayiye giden tüketicilerin çoğu araç bulmadı.

Çünkü 2022 model araçlarda arz sorunu yaşanırken, 2023 model araçlar ise ağırlıklı olarak şubat ayında piyasaya girecek.

ÖTV MUAFİYETİ YÜKSELTİLMİŞTİ

Öte yandan, sıfır araçlara yönelik talebi artıran önemli etkenlerden biri de 1 Ocak itibarıyla engelli yurttaşların araç alımlarında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limitinin 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltilmesi oldu.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER