İmam 2 milyonluk tarihi eser satarken yakalandı...

İmam 2 milyonluk tarihi eser satarken yakalandı...

Çaycuma ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli olan bir imamın tarihi eser kaçakçılığı yaptığı üzerine polis ekipleri harekete geçti. Olayda 1 cami imamı gözaltına alındı.

caycuma.org’da yer alan habere göre, Çaycuma ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli olan bir imamın iddiaya göre tarihi eser kaçakçılığı yaptığı üzerine Emniyet ekipleri harekete geçti. Ekipler sivil kıyafetli olarak tarihi eser sattığı öne sürülen imamla görüştüğü ve cami imamının polislere tarihi eseri sattığı esnada kıskıvrak yakalandı.


TARİHİ ESERLERİ CAMİDE SAKLADI

Yakalanan ve ismi henüz öğrenilemeyen imam emniyetteki ifadesinin ardından savcılığa sevk edildi. Öte yandan ekiplerin şahsın evinde yaptıkları inceleme sonrasında bir bulguya rastlanılmazken, imamın tarihi eserleri camide sakladığı iddia edildi. Savcılığa sevk edilen şahsın başka imamlarla da olayı gerçekleştirdiği ve olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

ZONGULDAK VALİLİĞİ’DE KONU İLE İLGİLİ YAPTIĞI AÇIKLAMADA:

“Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ve Çaycuma İlçe J.K.Lığı ekipleri tarafından yapılan istihbarı çalışmalar neticesinde, 05.11.2021 günü saat 10.00 sıralarında Zonguldak ili Çaycuma ilçesi Güzelyaka köyünde ikamet eden (A.B.) isimli şahıs, Karakoç köyünde ikamet eden (Y.A.) isimli şahıs ve Çaycuma ilçe merkezinde ikamet eden (S.K.) isimli (3) şahsın ellerinde bulunan tarihi eserleri (Sikke ve Objeler) piyasaya sürme hazırlığı içerisinde oldukları, ikametlerinde ve işyerlerinde Tarihi Eser Niteliği taşıyan malzemeler olduğu bilgisi elde edilmesi üzerine,  konu ile ilgili C.Savcısına  bilgi verilerek alınan talimatlar doğrultusunda (4) adreste ve (1) araçta yapılan aramada;

-(742) adet sikke,

-(1) adet madeni heykel,

-(106) adet tarihi eser niteliği taşıyan madeni objeler,

-(16) adet tarihi eser niteliği taşıyan kilden yapılmış obje,

-(1) adet sütun altlığı olmak üzere toplam (866) parça malzeme ele geçirilmiştir.

Bu malzemelerin Roma dönemine ait ve yaklaşık 2.000.000,00 TL değerinde olduğu değerlendirilmektedir.

Meydana gelen olay ile ilgili olarak yakalanan (3) şahıs, 06.11.2021 günü sevk edildikleri mahkemece, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” İfadelerine yer verdi.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2021, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48