Meclis tartışmalı geçti

Karadeniz Ereğli Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi Nikâh Salonu’nda gerçekleştirildi. Gündeme gelen bazı maddeler oy birliği ile bazı maddeler ise ret edildi. CHP’li Meclis Üyeleri asfalt için borçlanmaya hayır dedi.

Meclis tartışmalı geçti

Kdz.Ereğli Belediyesi Mart ayı olağan Meclis Toplantısı Hüseyin Uysal Başkanlığında yapıldı. Bazı maddelerin görüşülmesi esnasında tartışmalar yaşandı.

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ REDDETTİ

2017 yılı için 50 bin ton sıcak asfalt kaplama yapım çalışmaları için meclisten İller Bankası’ndan avantajlı olarak 12 milyon lira kredi alınması için Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bulunan AK Partili Belediye Meclis Üyelerince kabul edilirken, komisyondaki 2 CHP’li Belediye Meclis Üyeleri tarafından ret edildi.

‘HANİ SİZ, ‘EVET’ DİYECEKTİNİZ’

Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ‘Hani siz Ereğli’nin menfaatleri için yol, asfalt gibi konularda evet diyecektiniz’ sözleriyle ret gerekçesini sorunca CHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı’da, ‘Eğer bir belediye 120 trilyon liralık bir bütçeye sahip, zengin bir belediyeyse istenilen kredi miktarı fazla. Biz size zengin bir belediye bıraktık.’ dedi. 

‘43 MİLYON LİRA BORÇ BIRAKTINIZ’

Bu sözler üzerine Başkan Uysal’da ‘Siz bize 43 milyon liralık borçlu bir belediye bıraktınız. Bütçe de 84 milyon liraydı. Bunun yüzde 50’si borçtu. Yalı Caddesi için 250 bin lira borçlanıyorsunuz da, spor parkı çevre düzenlemesi için 2 milyon liralık borçlanma isteyince hayır diyorsunuz. O zaman zengin belediye değil miydiniz? Biz ilçemizde kilometrelerce uzunluğunda doğalgaz, enerji hatları ve su hatları yer altına aldık. Bu hatlar şehrin içinden geçerek bir ucundan bir ucuna gitti. Buraları asfaltlamayalım mı?

TRİLYONLUK SPOR SAHALARI NEREDE?

2008 yılında terminal için, ihtiyaç olmadığı için AVM için alınan borca üzülmüyorum ama her ay 175 bin lira bankaya ödediğimiz paraya üzülüyorum. 5 milyon liraya spor sahaları yapılmış. Bunlar nerede? Erdemir’e 6 milyon lira ceza kestiniz, bu paralar nereye gitti? Biz hiç ceza kesmediğimiz ve istihdamı arttırdığımız halde sizin bu harcamaların hiç bir açıklaması yok” diye konuştu.

‘CHP’LİLER HER ŞEYE HAYIR DİYOR’

CHP’nin genel siyasetinin yerel siyasette de devam ettiğini vurgulayan AK Parti Grup Sözcüsü Belediye Meclis Üyesi İhsan Yazıcıoğlu’da, “Bunlar Kent Meydanı Projesi’ne, Cami Projesi’ne hayır dediler. ‘Üst geçit yapacağız’ dedik, hayır dediler. Erdemir Ofis yanına yapacağımız Spor Parkı’na bile hayır dediler.” dedi.

KIRMACI ESKİ ÇÖPLÜK ALANI ISLAHI

Meclis gündeminde belediyeye çeşitli iş makinesi ve araç alınması oy birliği ile kabul edilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Kırmacı Düzensiz Evsel ve Katı Atık Depolama Alanının Rehabilitasyonu Projesi’nin uygulanması için İller Bankası’ndan 8 milyon lira kredi alınması maddesi de oy birliği ile kabul edildi.

Başkan Uysal, 40 yıldır yapılamayan ve zaman zaman yangınlar çıkan Kırmacı eski Çöplük Alanı’nın yeşillendirilerek yaşam alanı olması için çalışmalara başladığını belirtirken, o bölgedeki yol kaymaların önüne geçmek ve yolu genişletmek için de çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2017, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48