Sağlık çalışanlarından alkışlı protesto!

Sağlık çalışanlarından alkışlı  protesto!

Pratisyen hekim maaşlarına 2 bin 500 TL, uzman hekim maaşlarına 5 bin TL ek gösterge zammı öngören düzenleme, TBMM Genel Kurulu'nda tüm partilerin oybirliği ile kabul edilirken, gelişme diğer sağlık çalışanlarının tepkisine neden oldu.
Tüm yurtta olduğu gibi eylemler Karabük'te de yapıldı. Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan memurlar mesaiye bir saat geç başlayarak, kendilerine yansıtılmayan zam yasasına  tepkilerini alkışlarla gösterdi.

Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu hatırlatan ve sadece pratisyen hekimler ve uzman hekimler değil tüm sağlık çalışanlarının ücretlerine zam yapılması gerektiğini söyleyen Türk Sağlık-Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu, "zam yapılırken, ekibin büyük bir bölümünün görmezden gelinemeyeceğini belirtti. Başkan Doğdu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmişlerdir.

Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu zaruret ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknisyeni, ATT, paramedik, memur v.b sağlık çalışanlarının tamamı için de vardır.
Tüm sağlık meslek mensuplarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Çünkü ekonomik olarak tüm çalışanların ciddi kayıpları vardır. Bu durum mutlaka düzeltilmeli; kayıplar telafi edilmelidir.
Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir.
Türkiye Kamu-Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz.
Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir” dedi.

Türk Sağlık-Sen Karabük Şube Başkanı Sadık Doğdu, yapılan ayrımcılığı protesto etmek amacıyla  6 Aralık Pazartesi iş bırakma eylemi yapacaklarını söyledi. Genel merkezin aldığı kararı Karabük'te ki sağlık çalışanları ile paylaşan Başkan Doğdu; “Saygı değer sağlık çalışanları 6 Aralık Pazartesi günü Türk Sağlık-Sen genel merkezimizin almış olduğu karara göre bir günlük iş bırakma eylemi yapılacaktır.
(Acil Servisler ve Acil durumlar dışında) yine aynı gün Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi acil servis önünde saat 12.30 da basın açıklamasına tüm Kahraman sağlık çalışanlarımızı bekleriz” ifadelerini kullandı.

Gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER