Simide zam yolda: Fiyatı 8 lira olabilir!

Simide zam yolda: Fiyatı 8 lira olabilir!

Türkiye’de tüketici enflasyonu yıllık bazda yükselişini 16. aya taşıyarak son 24 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Artan fiyatlar nedeni ile asgari ücret ile  geçinen vatandaş için problem olmaya devam ediyor. Eskiden işe giderken karnını doyurmak için vatandaşın aldığı simitin fiyatı ekmeği bile geride bırakmaya hazırlanıyor.

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, artan maliyetler sonrası simit fiyatlarına yeni zammın yolda olduğunu dile getirdi.

Gerçek Gündem'e konuşan İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, "Elektrik ve doğalgaz fiyatlarının artması bizim maliyetlerimizi her geçen gün katlıyor. Simidin 5 liraya satılması maliyeti dahi kurtarmıyor. Mevcut durumda simidin maliyeti 5 lira. Simidin, açmanın ve poğaçanın eski kar marjlarına gelmesi için 8 TL'ye satılması lazım. Böreğin ise kilogram fiyatının 150 TL olması gerek" dedi.

Öte yandan Rusya'nın tahıl koridoruna kapatmasına ilişkin bakanlıktan bir bilgi geçilmediğini belirten Özdemir, "Eğer bu koridorun kapatılmasını düşünürsek önümüzdeki günlerde zam gündeme gelebilir" ifadelerini kullandı.

Gündem

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2022, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER