"ŞORTLU BİR KIZ SAHİLDEN GEÇEMEZ"

"ŞORTLU BİR KIZ SAHİLDEN  GEÇEMEZ"

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Ereğli Çevre Platformu (KERÇEP)’in paneline konuşmacı olarak katılarak Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ereğli’de denize dolgu ile cami yapma projesi hakkında bilgiler verdi.

Posbıyık, sahilde cami yapımına Ereğli Belediyesi olarak itiraz ettiklerini ancak Bakanlığın projeden vazgeçmediğini ifade ederek oraya cami yapılırsa festivallerin orada yapılamayacağını şortlu bir kadının bile sahilde rahat yürüyemeyeceğini belirtti..

Posbıyık panelde yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“BAKANLIK ISRAR EDİYOR”

Biliyorsunuz Çevre Bakanlığı ısrarla cami yapmak istiyor sahilde. Biz buna karşı çıktık, 'biz camiye karşı değiliz yerine karşıyız' dedik. Projeleri çizdik. 'Kazı, proje işlemlerinde yardımcı olalım' dedik. 'Sahilimizi bozmayın' dedik. Çünkü o sahil hem gelir durumu iyi olanlara hem de gelir durumu iyi olmayanlara hitap ediyor. Bakan beni çağırdı bu konuda desteklerimi istedi. Bizler de, 'Ereğli halkının buna razı olmadığını' söyledik. Belediye Meclis üyelerinin CHP grubunun kesinlikle meclisten bunu geçirmeyeceğini ifade ettik. Bakanlıkta konuşuyoruz kendisiyle özel olarak, o bunun üzerine, 'belediye meclis üyelerinden değil biz buradan planlamayı yaparız, yeter ki sen bize yakın ol' dedi. Bunu söylemesinin nedeni de ilk olarak kent meydanı yapılacak yere cami yapmak isteniyordu. Orada da mülkiyeti bize ait olduğu için belediye başkanının imzası olmadan böyle bir işlem yapamıyorlar. Bende kendilerinden özür diledim, beni bağışlayın dedim. Bunu kabul etmeyeceğimi ifade ettim. Kızdılar, fotoğraf çektirdik, istememize rağmen vermediler.

“CAMİYE İZİN VERMEDİK ONLAR DA BİZE İZİN VERMİYOR”

Buraya geldik Çevre Bakanlığı'nda bana bunu yaparsan bütün bakanlıktaki işini ben yapacağım, takip edeceğim demişti. Biz okey demediğimiz için hiçbir işimiz olmuyor. İskelemiz var, belediye para kazanıyor oradan, iyi bir geliri var. 1994'de göreve geldiğimde bakanlıktan kiralama yapmıştık almıştık, 2014'de seçim olunca yerime gelen AK Partili arkadaş o muameleleri yapmadığı için maalesef gerekli parayı da yatırmadığı için şimdi iskeleyi bize vermiyorlar. Oraya ekstradan para yatırdık ama vermiyorlar. Revizyon yapacağız, okeyi gelmedi. Vatandaş ruhsat almak için bekliyor ama cami izni vermediğimiz için o işlemlerimiz de olmuyor. Belediyenin tüm işleri durmuş vaziyette, veya bakanlıktan gelen işleri durmuş vaziyette.

“EREĞLİ SİLÜETİNİ ORTADAN KALDIRACAK”

Bunun üzerine sahilde amfi tiyatronun olduğu yere cami yapacağız dediler. İkinci etapta buradan vazgeçtiler. Lal Kafe ile Kahverengi arasında karadan bittiği yerden itibaren yeni proje hazırlandı, 70 metre uzunluğunda dolgu alanı, Sevgi Barış Dostluk Köprüsünün oradan yay çıkıyor ve aşağı yukarı Piramit kafenin olduğu yere kadar denizi dolduruyorlar ve bunun üzerine cami yapıyorlar. Elimizden geldiğince itiraz ettik. Bu cami yapılacak yere fotoğraflarını gönderdik. 6,5 metrelik dalgalar var dedik. Buraya yapacağınız 9 katlı bina büyüklüğündeki cami Atatürk ve Ereğli sülliyetini ortadan kaldıracağını anlattık. Ayrıca sahilde yürüyen insanlar her ne kadar kendilerini müslüman diyorlar ama biz onlardan daha müslüman inançlıyız. Cami dururken kafede oturanlar bir mabetin karşısında bacak bacak üstüne atıp da kahkaha atamaz.

"ŞORTLU BİR KIZ SAHİLDEN GEÇEMEZ"

Ben festivalleri orada yapamam. Çıplak sanatçıları veya eteği kısa sanatçıları halkın tabiri ile getiremem. Şortlu bir kız sahilden geçemez. Buralar bizim yaşam koşullarımızın önemli yeri dedik, yapmayın dedik. Dinlemediler, diskalifiye ettiler, Ereğli Belediyesi'ne hiçbir haber vermiyorlar. Aldığımız bilgiye göre re'sen yapımını kararını vermişler. Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta başlarında askıya asacaklar. Askıya asmayı da olayın mahallinde Ereğli'de yapmıyorlar bunu Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü'nde askıya çıkaracaklar. Biz kararlıyız, inançlıyız. Ereğli halkının da bu işi bizimle sürükleyeceğine inanıyoruz. Hem hukuki yönden savaşa başlayacağız hem de gerektiği anlarda demokratik kurallar içerisinde eylemlere başlayacağız. Bütün siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini, evladını seven, Ereğli sevdalılarını bu eylemlere davet edeceğiz. "

Gündem

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2022, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48